Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Covid-19 krīzei triecienu dod 230 studentu

30. aprīlis, 2020

230 studenti no 15 augstskolām un koledžām triecienprogrammā «CrisisLab» izstrādā risinājumus Covid-19 krīzes radītiem izaicinājumiem uzņēmumiem, organizācijām un valsts institūcijām. Rezultāti tiks prezentēti 8. maijā.

Triecienprogrammā «CrisisLab» piedalās studenti no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Latvijas Universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes, Latvijas Jūras akadēmijas, Biznesa augstskolas Turība, Liepājas Universitātes, Ventspils Augstskolas, Biznesa vadības koledžas, Vidzemes Augstskolas, Latvijas Lauksaimniecības universitātes, RISEBA, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, Rīgas Biznesa skolas, Ventspils Valsts ģimnāzijas un Liepājas Jūrniecības koledžas. Izveidotas 26 komandas, kuras risina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Nacionālo Bruņoto spēku (NBS), Salaspils uzņēmēju biedrības, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centra, «Laboratorium zinātnes skolas», uzņēmumu «Latvijas Mobilais telefons» (LMT), «TET», «Exonicus»,  «Dabas zirgi», «LSC» un «Marine Digital System» iesniegtas problēmsituācijas.

Kopumā pieteiktas 25 problēmsituācijas, kas lielākoties saistītas ar koronavīrusa radītiem ierobežojumiem un dažādu procesu un pakalpojumu nodrošināšanu attālināti, kas būs noderīgi arī pēc krīzes beigām. Piemēram, IZM ieinteresēta izveidot virtuālu platformu, kurā būtu pieejamas dažādu mācību priekšmetu pasniedzēju konsultācijas izglītojamajiem, risinājumus tiešsaistes studiju procesa kvalitātes uzlabošanai, augstskolu noslēgumu darbu izstrādei, skolēnu koncentrēšanās/uzmanības monitorēšanai utt. Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca vēlas atrast veidu, kā attālināti sniegt ārstu konsultācijas pacientiem un nosūtīt viņiem speciālistu slēdzienu, ievērojot datu aizsardzības prasības. Savukārt «Marine Digital System» lūkojas pēc informācijas platformas jūrniekiem, kur tiktu apkopota aktuālā informācija tiem, kuri palikuši uz kuģiem, bet NBS vēlas, lai tiktu veikta dažādu attālinātā darba platformu kiberdrošības pārbaude un izstrādātas prasības šādai platformai vai sistēmai.

Visvairāk problēmsituāciju pieteikusi IZM un LMT. Pēc uzņēmuma aicinājuma studenti pēta, kādas ir iespējas Latvijā ražot specifiskas krīzes pārvarēšanai nepieciešamas preces, izstrādā platformas un digitālos rīkus preču piegādei, dīkstāvē esošā darbaspēka izmantošanai, radošo industriju pārstāvju nodarbināšanai, kā arī pievēršas LMT un LU lielo datu analīzes pielietojumu attīstībai.

Iepazīties ar problēmsituācijām un gūt papildu informāciju iespējams «CrisisLab» mājaslapā.

Lai komandas nonāktu pie labākā risinājuma, ar tām strādā dažādu jomu mentori un eksperti, nodrošinātas konsultācijas, iespēja prototipēt. Tiek organizēti arī vebināri, piemēram, par ideju ģenerēšanu un validāciju. Vebināri tiek ierakstīti un ir pieejami visiem dalībniekiem biznesa komunikāciju platformā  «Slack». Platforma tiek izmantota dalībnieku, mentoru, ekspertu un problēmsituāciju devēju komunikācijai. Platformā reģistrējušies 283 cilvēki, kuri nepilnas nedēļas laikā savstarpēji nosūtījusi 3590 ziņas.

Risinājumus studenti izstrādā divu nedēļu laikā, tie tiks prezentēti 8. maijā. Labāko risinājumu autori saņems naudas balvas, kopējais balvu fonds ir 20 tūkstoši eiro.

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Latvijas Universitāte, Latvijas Jūras akadēmija, Liepājas Universitāte un Ventspils Augstskola vienojušās par kopēju rīcību Covid-19 krīzes seku apturēšanai un izveidojušas triecienprogrammu «CrisisLab». Programmā tika aicināti iesaistīties visu Latvijas augstāko izglītības iestāžu studenti, lai izstrādātu risinājumus pašvaldību un valsts sektora, industriju, nevalstisko organizāciju problēmsituācijām, kas radušās vai var rasties globālās pandēmijas, ārkārtas stāvokļa un noteikto pārvietošanās, pulcēšanās un sociālās distancēšanās ierobežojumu dēļ.