Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

RTU zinātnieki piedalās Eiropas augstas enerģijas daļiņu fizikas skolā

31. jūlijs, 2018

Latvijas zinātnieki no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) piedalījās 12. Eiropas augstas enerģijas daļiņu fizikas skolā, kas no 13. līdz 18. jūlijam norisinājās Poltavā, Ukrainā.  Pasākums notika Poltavas Ekonomikas un tirdzniecības universitātē (Poltava University of Economics and Trade (PUET)) sadarbībā ar Parīzes-Saklē Universitātes Nacionālo pētījumu centru (Le Centre national de la recherche scientifique, L'Université Paris-Saclay), Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN), Tarasa Ševčenko Nacionālo Kijevas universitāti, SENSE projektu un citiem partneriem.

Galvenā lekciju programma tika vērsta uz eksperimentālo daļiņu fiziku, standarta modeli un tā zināmo robežu paplašināšanu, kosmoloģiju, statistiku un izpētes instrumentiem. Lekcijas papildināja praktiskās nodarbības, diskusiju nodarbības un studentu un profesoru diskusijas.

RTU zinātnieks Guntis Pikurs īpašā prezentāciju sesijā prezentēja tikko uzsākto ARIES «Proof of Concept» projektā veicamo pētījumu.

RTU ir vadošais partneris projektā «Daļiņu paātrinātāju industriāla pielietojuma koncepcijas demonstrācijas projektā kuģu izplūdes gāzu attīrīšanai». Šī projekta mērķis ir izmantot inovatīvu tehnoloģiju – daļiņu paātrinātāja lietošanu – kuģu dīzeļdzinēju izplūdes gāzu apstrādei, lai tās atbilstu ieviešamajām ekoloģiskajām normām.

RSU zinātnieks Dr. Jevgeņijs Proskurins atzinīgi novērtēja iegūtās zināšanas un prasmes, kas tiks lietotas studiju kursu uzlabošanai, tāpat arī augstas enerģijas daļiņu fizikas popularizēšanai. Tāpat arī iegūtie zinātniskie kontakti noteikti veicinās sadarbību dažādos projektos, piemēram, «CERN-Medicis» vai «OMA».

31. jūlijs, 2018 plkst. 14:01