RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs
Parādīt izvēlni
RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs

RTU zinātnieki kopā ar partneriem meklēs risinājumu kuģu izplūdes gāzu attīrīšanai

23. novembris, 2018
.
.
Foto: pixabay.com

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN) un vadošajiem industrijas pārstāvjiem ir uzsākusi īstenot projektu, lai meklētu risinājumu samilzušai vides problēmai  —  kuģu izplūdes gāzu attīrīšanai, izmantojot inovatīvu metodi ar daļiņu paātrinātāju. 

RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs ir koordinators projektam «Proof of Concept», kas paredz testēt inovatīvu metodi, kuģu izplūdes gāzu attīrīšanai izmantojot lineāru daļiņu paātrinātāju. Divu gadu laikā plānots veikt sākotnēju pētījumu, lai izprastu, vai šai metodei ir potenciāls sniegt risinājumu, lai kuģu degvielas izmeši nepiesārņotu pasaules okeānu. Jaunās metodes testēšana notiks Rīgas kuģu būvētavā

Projektā piedalās vadošās Eiropas pētniecības organizācijas un lielākie kuģu industrijas pārstāvji. RTU ir šī projekta vadošais partneris, un projektu vada RTU profesors Toms Torims.

Kuģi ir vieni no lielākajiem pasaules okeāna piesārņotājiem — to darbībai izmantotā degviela IFO 380 sadegot rada sēra dioksīdu  (SO2) un slāpekļa monoksīdu (NO) jeb attiecīgi sauktus par SOx un NOx. Taču Starptautiskā jūrniecības organizācija ir pieņēmusi stingrākus nosacījumus — «The 2020 global sulphur limit» —, kas paredz līdz 2020. gadam samazināt kaitīgo vielu noplūdi. Tāpēc kuģotājiem ar steigu jāmeklē jauni risinājumi — vai nu jālieto tīrāka un līdz ar to dārgāka degviela, vai arī jāattīra izmeši, pirms tie nokļūst atmosfērā. RTU vadītajā projektā paredzēts testēt izmešu attīrīšanu. 

«Proof of Concepts» tiek īstenots ARIES (Accelerator Research and Innovation for European Science and Society) projekta ietvaros. ARIES projektā zinātnieki no 18 valstīm  meklē daļiņu  paātrinātāju pielietojumu, piemēram, medicīnā, industrijā un vides problēmu risināšanā, LAI sniegtU labumu sabiedrībai. ARIES projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības Pētniecības un inovācijas programmas «Horizon 2020», granta līgums: No 730871.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

23. novembris, 2018 plkst. 15:25

Līdzīgi raksti

Ziņas