Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

RTU profesors Toms Torims saņem Triju Zvaigžņu ordeni

3. maijs, 2022
Valsts prezidents Egils Levits pasniedz Triju Zvaigžņu ordeni RTU profesoram un Latvijas pārstāvim Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) Tomam Torimam. Foto: Valsts prezidenta kanceleja

Latvijas Valsts Neatkarības atjaunošanas svētku priekšvakarā, 3. maijā, Rīgas pilī Valsts prezidents Egils Levits Triju Zvaigžņu ordeni pasniedza Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesoram un Latvijas pārstāvim Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) Tomam Torimam. Viņš augstāko valsts apbalvojumu saņemt par izcilu ieguldījumu Latvijas zinātnes attīstībā un ar Valsts prezidenta Ordeņu kapitula lēmumu ir iecelts par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku.

«Mana valsts man ir šodien izrādījusi visaugstāko novērtējumu, visaugstāko cieņu, kādu es varu saņemt savā mūžā. Protams, tā ir arī milzīga atbildība, bet tas nemaz nav tik sarežģīti, jo mēs, Latvijas cilvēki, kopā esam jaudīgi, mums ir liela veiktspēja, un to mēs pierādām savos darbos. Kopā mēs varam ļoti daudz,» saņemot apbalvojumu, sacīja T. Torims.

Viņš ir RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes profesors, kurš pēdējos desmit gadus ir mērķtiecīgi strādājis, lai Latvija pievienotos vienai no pasaules ietekmīgākajām laboratorijām – CERN. Toma sapnis daļēji ir piepildījies – Latvija par CERN asociēto dalībvalsti kļuva 2021. gada 2. augustā. Tas Latvijas zinātniekiem paver plašas iespējas strādāt vienā no pasaules spēcīgākajiem zinātnes centriem, studentiem, skolotājiem un skolēniem – papildināt savas zināšanas, piedaloties CERN izglītības programmās, savukārt Latvijas uzņēmējiem – piedalīties CERN iepirkumos un piedāvāt savus produktus un pakalpojumus, kas nepieciešami zinātniskās darbības nodrošināšanai.

Pateicoties Toma stratēģiskajam skatījumam, aizrautībai, neatlaidībai un prasmei pārliecināt domubiedrus, Latvijā ir likti pamati daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopienas attīstībai. Gan kopējs darbs, gan ieguldījums jauniešu izglītībā, izveidojot RTU un Latvijas Universitātes kopējo doktorantūras studiju programmu «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», ir ieguldījums nākotnē, lai Latvija spētu ilgtermiņā jēgpilni sadarboties ar CERN. Pēc Toma iniciatīvas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopiena tiek veidota arī Baltijas līmenī.

3. maijs, 2022 plkst. 9:13