Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

RTU piešķir Goda doktora nosaukumu CERN profesoram Mauricio Vretenāram

2. jūnijs, 2023
.
.
.
Mauricio Vretenārs ir lasījis lekcijas ne tikai RTU studentiem, bet arī CERN Baltijas grupas organizētajā Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skolā, kas 2021. gadā pirmoreiz notika Latvijā. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Senāts nolēmis piešķirt RTU Goda doktora nosaukumu Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) profesoram Mauricio Vretenāram (Maurizio Vretenar). Tā ir atzinība par viņa ilggadēju ieguldījumu un atbalstu RTU zinātniskajā darbībā un sadarbībā ar CERN. 

M. Vretenārs ir CERN vecākais fiziķis Paātrinātāju un tehnoloģiju sektora direktorātā un starptautiskās sadarbības padomnieks tehnoloģiju jomā. Atbalstu RTU un CERN sadarbībā M. Vretenārs sniedzis jau kopš 2011. gada, bet īpaši ir jāuzsver viņa ieguldījums RTU un CERN sadarbības līguma sagatavošanā un noslēgšanā, kas notika 2012. gadā. Šis joprojām ir unikāls līgums, kuram nav analogu Austrumeiropā un kas ir palīdzējis RTU stratēģisko mērķu sasniegšanā. 

Ilgajā sadarbības laikā M. Vretenārs ir būtiski veicinājis RTU sadarbību ar CERN, RTU iesaisti zinātniskajos un tehnoloģiskajos projektos, ieguldījis darbu RTU izaugsmē un zinātniskās darbības attīstībā. Viņš ir lasījis lekcijas RTU studentiem, kā arī ir vairāku promocijas darbu vadītājs, ir aktīvi atbalstījis un palīdzējis izveidot RTU un Latvijas Universitātes (LU) kopējo doktorantūtas studiju programmu «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», ir veicinājis CERN Latvijas paātrinātāju tehnoloģijas grupas izveidi, aizsākot jaunu zinātnisko virzienu RTU. Tāpat M. Vrenetārs ir strādājis pie tā, lai Latvijā, RTU, varētu norisināties vairāki nozīmīgi pasākumi, piemēram, projekta ARIES gadskārtējā sanāksme, projekta TIARA komitejas sanāksme, kā arī projekta HITRIplus gadskārtējā sanāksme, kas Rīgā norisināsies jūnija beigās. 

M. Vretenārs CERN strādā kopš 1991. gada. Kopš 2017. gada maija viņš ir Eiropas projekta ARIES koordinators, veicinot aktivitātes daļiņu paātrinātāju pētniecībai un izstrādei. Kopš 2021. gada maija M. Vretenārs vada programmas «Horizon Europe» CERN koordinēto I.FAST projektu, kura pamatā ir inovatīvu tehnoloģiju izstrāde daļiņu paātrinātāju jomā. Viņš vada arī CERN projekta NIMMS kolaborāciju un HITRIplus projekta CERN sadaļu. Tieši pateicoties M. Vretenāra atbalstam un stratēģiskajam redzējumam, RTU pilntiesīgi piedalās visos šajos projektos. 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

2. jūnijs, 2023 plkst. 16:20

Līdzīgi raksti

Jaunumi