Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

RTU izstrādās materiālus un tehnoloģijas CERN jaunajam hadronu paātrinātājam

12. decembris, 2016
.
.
.
Foto: CERN

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki starptautiskā projektā ar Eiropas kodolpētniecības centru CERN izstrādās tehnoloģijas un materiālus jaunam hadronu paātrinātājam, kas nākotnē varētu zinātniekiem palīdzēt izskaidrot Visuma uzbūvi un tā rašanos. 

Lielais hadronu paātrinātājs, ar kura palīdzību tika atklāts Higsa bozons, ir apjomīgākais un sarežģītākais zinātniskais instruments uz planētas. Šobrīd tas sasniedzis tehnisko iespēju robežu, tāpēc Eiropas zinātnieki, arī RTU pētnieki, apvienojas projektā, lai izstrādātu tehnoloģijas jaudīgāku, drošāku un efektīvāku paātrinātāju būvēšanai. 

Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Tehniskā fizikas institūta zinātnieki profesora Artūra Medvida vadībā pētīs supervadītāju niobiju, ko izmanto hadronu paātrinātāja rezonatoru pārklāšanai. Niobija īpašības nodrošina vajadzīgos apstākļus daļiņu plūsmas paātrināšanai līdz gaismas ātrumam. RTU zinātnieku uzdevums ir izstrādāt tehnoloģiju enerģijas zudumu samazināšanai un uzlabot pārklājuma noturību. 

Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieki zinātnieka Pētera Apses-Apsīša vadībā būvēs unikālu enerģijas modulatoru, ar kura palīdzību elektronu lielgabalā būs iespējams regulēt daļiņu kūļa jaudu un koncentrāciju, variējot ar kūļa platumu un fokusu. Savukārt RTU Tālmācības studiju centrs projektā veidos informatīvus e-apmācības materiālus par CERN dažādu sagatavotības līmeņu lietotājiem. Interesentiem būs iespēja iegūt vispārīgu informāciju par CERN un tur veiktajiem pētījumiem, bet zinātniekiem tiks piedāvāta apkopota informācija par iespējām izmantot CERN resursus pētnieciskajā darbā.  

«Mēs esam viena no retajām Baltijas valstu zinātniskajām institūcijām, kura uzsākusi šāda mēroga pētniecisko projektu ar CERN. Tāpēc ir liels prieks, ka mūsu pētnieku zinātnisko potenciālu novērtē un izmanto Eiropā nozīmīgākā pētniecības centra attīstīšanā. Tas ir lielisks sākums, un ļoti ceru, ka nākotnē šādu sadarbības projektu būs arvien vairāk,» RTU un CERN sadarbības nozīmi uzsver RTU zinātņu prorektors profesors Tālis Juhna. 

Lielais hadronu paātrinātājs ir 27 kilometrus garš vakuuma tunelis, kas izbūvēts 100 metru dziļumā kalnos pie Šveices un Itālijas robežas. Tajā, izraisot divu gaismas ātrumā lidojošu ūdeņraža daļiņu kūļu sadursmi, iespējams modelēt Lielo sprādzienu. 2012. gadā eksperimentos grandiozajā ierīcē zinātnieki fiksēja dievišķās daļiņas – līdz šim eksperimentāli nepierādītā Higsa bozona eksistenci. Veicot eksperimentus jaunajos paātrinātājos, zinātnieki cer iegūt atbildes par spēkiem, kas nosaka daļiņu savienošanos, lai veidotu masu. Izprotot šos procesus, zinātnieki vēlas izskaidrot Visuma uzbūvi un tā rašanos.
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Zinātnes koordinācijas un informācijas nodaļa

Publikācijas datums

12. decembris, 2016 plkst. 9:00

Līdzīgi raksti

Jaunumi