Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni iepazīst CERN

1. novembris, 2016
RTU IZV 10. klases skolēni ar videotilta starpniecību devās virtuālā vizītē CERN

Pirmdien, 31. oktobrī, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierzinātņu vidusskolas (IZV) skolēni viesojās CERN – Eiropas Kodolpētniecības centrā, Šveicē. 11. klases skolēni CERN iepazina klātienē, bet 10. klases skolēni tikmēr atradās Rīgā un ar videotilta starpniecību devās virtuālā vizītē CERN. Vienlaikus ar skolēnu vizīti Kodolpētniecības centrā CERN mītnē notika arī Latvijas un CERN divpusējā sadarbības līguma parakstīšana. To no Latvijas puses parakstīja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, delegācijas sastāvā bija arī RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis. Abi pievienojās arī skolēnu videokonferencei.

IZV 10. klases skolēnus kopā ar skolas vadību un skolotājiem ekskursijā par CERN veda Eiropas Kodolpētniecības centra pārstāvji no CMS (Compact Muon Solenoid) kontroles telpas. Ar CERN pārstāvju, kuri bija aprīkoti ar videokamerām un mikrofoniem, starpniecību skolēni devās pazemē izbūvētās laboratorijās un pētniecības telpās, ielūkojoties arī dažās vietās, kurās ikdienā ekskursanti netiek ielaisti. CERN pārstāvji iepazīstināja arī ar iespaidīgajām drošības sistēmām, ar kurām aprīkotas laboratorijas. Aktīvākie skolēni izmantoja iespēju arī uzdot jautājumus CERN pārstāvjiem.

Virtuālās vizītes noslēgumā Rīgā palikušos skolēnus uzrunāja K. Šadurskis un L. Ribickis. RTU rektors norādīja, ka nule parakstītais nozīmīgais Latvijas un CERN sadarbības līgums zinātnē ir rezultāts piecu gadu ilgajai un veiksmīgajai RTU un CERN sadarbībai. K. Šadurskis uzsvēra, ka šis līgums ir pirmais solis, lai sadarbību paplašinātu un padziļinātu. Nākamais sadarbības pakāpiens Latvijai būs iegūt asociētās dalībvalsts statusu, pēc kura seko pastāvīgās dalībvalsts statuss, kas paredz visplašākās sadarbības iespējas. Ministrs norādīja, ka CERN piedāvā plašas pētniecības iespējas ne tikai fizikas speciālistiem, bet arī IT speciālistiem, inženieriem, jaunu materiālu izstrādātājiem un citu jomu zinātniekiem.

CERN jau 60 gadus ir galvenais kodolizpētes centrs pasaulē. Tajā veikti visprogresīvākie atklājumi, kas ietekmē globālo attīstību. Tieši CERN ir izgudrots internets un pirms dažiem gadiem, izmantojot lielo hadronu paātrinātāju, atklāts Higsa bozons.​​​​RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni iepazīst CERN

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

1. novembris, 2016 plkst. 11:39