Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

RTU doktorants Kristaps Paļskis savu darbu CERN prezentēs kalendārā «Zinātne Latvijai 2023»

30. decembris, 2022
.
.
.
RTU doktorants Kristaps Paļskis savu pētniecības darbu prezentēja oktobrī notikušajā pirmajā «TEDx Riga Technical University». Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Ikgadējā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izdotajā kalendārā «Zinātne Latvijai 2023» varēs iepazīties ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra pētnieku un medicīnas fiziķi Kristapu Paļski. Kalendāra un to papildinošās izstādes atklāšana notiks 6. janvārī plkst. 15.00 Āgenskalna tirgū, 2. stāvā, kā arī tiešsaistē Facebook.

Kristaps ir absolvējis RTU studiju programmu «Medicīnas inženierija un fizika». Patlaban viņš studē RTU un Latvijas Universitātes (LU) kopējā doktorantūras studiju programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» un savā promocijas darbā, kas top, pētījumu veicot Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), pēta staru terapijas nākotnes iespējas – kā paātrinātāju tehnoloģijas izmantot vēža terapijā. Šis ir jauns un perspektīvs zinātnes virziens, kurā, izmantojot CERN sniegtās iespējas, Kristaps var nodarboties ar pētniecību, kas Latvijā nav iespējama.

Kristaps ir arī viens no Latvijas zinātnieku grupas, kas strādā pie nākotnes projekta – inovatīva daļiņu terapijas centra izveides Baltijas valstīs. Pateicībā par ieguldījumu zinātniskajā darbā RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna šā gada novembrī Kristapam pasniedza Atzinības rakstu un RTU 160. jubilejas apbalvojuma zīmi.

Vēl bez Kristapa kalendārā RTU prezentēs arī Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes 3. kursa doktorante un Polimērmateriālu institūta pētniece Anda Barkāne. Viņa 2022. gadā saņēma «L’Oréal» un UNESCO Baltijas jauno talantu programmas balvu «Sievietēm zinātnē» par celulozes modificēšanu 3D drukas tintes izgatavošanai. Šī unikālā pētījuma mērķis ir radīt konkurētspējīgu un dabai draudzīgu alternatīvu, lai aizstātu uz naftas bāzes ražotās komerciālās tintes, ko izmanto 3D drukā. Pētījumā tiek veikta celulozes modifikācija, lai uzlabotu tintes izmantošanas īpašības un veiktspēju.

Kalendārā un izstādē vēl varēs iepazīties arī ar citu augstskolu un zinātnisko institūciju jaunajiem zinātniekiem – molekulārās bioloģijas zinātnieci Lielbritānijas uzņēmumā «Laverock Therapeutics» Annu Kļučņiku, LU Cietvielu fizikas institūta vadošo pētnieku Alekseju Zolotarjovu, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta «BIOR» pētnieku Ēriku Krūzi, Vidzemes Augstskolas Sociotehnisko sistēmu inženierijas institūta Virtuālās un papildinātās realitātes laboratorijas pētnieci Lindu Lanceri, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nefroloģijas centra ārstu – internistu Kārli Rāceni, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieci Zitu Kārklu, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieku Jāni Stāvusi, LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta vadošo pētnieci Inesi Vārnu, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta asociēto profesori un vadošo pētnieci Līgu Kovaļčuku, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docētāju Kristu Auznieku.

Izstāde Āgenskalna tirgū būs skatāma līdz 26. janvārim. Tajā tiks izmantotas papildinātās realitātes un QR kodu tehnoloģijas. Projektu «Zinātnes Latvijai 2023» īsteno Izglītības un zinātnes ministrija ar ERAF projekta atbalstu.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

30. decembris, 2022 plkst. 8:20

Līdzīgi raksti

Jaunumi