Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

RTU doktoranti Kristaps Paļskis un Anda Barkāne savu darbu prezentē kalendāra «Zinātne Latvijai 2023»

9. janvāris, 2023
.
.
.
RTU topošos zinātniekus Andu Barkāni un Kristapu Paļski (pirmais no labās) kalendāra «Zinātne Latvijai 2023» atklāšanā sveica RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna (pirmais no kreisās). Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

«Drosmīgie nojauc apvāršņus,» atklājot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izdoto kalendāru «Zinātne Latvijai 2023» un tam veltīto izstādi, kas līdz 26. janvārim apskatāma Āgenskalna tirgū, sacīja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša. Drosmīgie ir 12 Latvijas jaunie zinātnieki, starp viņiem arī divi Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) doktoranti Anda Barkāne un Kristaps Paļskis, kuri savu darbu prezentē kalendārā. 

«Es ticu, ka zināšanu radīšana un to pārnese tautsaimniecībā nodrošinās ekonomisko transformāciju un izaugsmi Latvijā. Valsts labklājība tiek vairota ar investīcijām zinātnē un iedzīvotāju izglītībā. Esmu pārliecināta, ka mums izdosies īstenot iecerētās pārmaiņas – nodrošināt atbilstošu finansējumu un turpināt reformas, kas veicinās ekselenci Latvijas zinātnē,» saka A. Čakša, norādot, ka jaunie zinātnieki būs tie, kuri Latvijā veicinās tautsaimniecībā tik ļoti nepieciešamās inovācijas. 

Kalendārā jaunie zinātnieki katrs pārstāv savu mēnesi. Martā par savu darbu stāsta RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra pētnieks medicīnas fiziķis Kristaps Paļskis. Viņš absolvējis RTU studiju programmu «Medicīnas inženierija un fizika» un patlaban ir RTU un Latvijas Universitātes  (LU) kopējās doktorantūras studiju programmas «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» students. Kristaps doktora darbā, kas top, pētījumu veicot Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), pēta staru terapijas nākotnes iespējas – kā paātrinātāju tehnoloģijas izmantot vēža terapijā. Šis ir jauns un perspektīvs zinātnes virziens, kurā, izmantojot CERN sniegtās iespējas, Kristaps var nodarboties ar pētniecību, kas Latvijā nav iespējama.
«Ir milzīgs pagodinājums kā jaunam doktorantam tikt iekļautam šādā izlasē, kad esi vēl, tā teikt, tikai ceļa sākumā. Tas, protams, arī dod mazu dzinuli nākotnei – turpināt iesākto ar vēl lielāku degsmi un pierādīt sevi vēl labāk,» saka Kristaps. 

Savukārt RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes doktorante un Polimērmateriālu institūta pētniece Anda Barkāne kalendārā meklējama jūlijā. Anda 2022. gadā saņēma «L’Oréal» un UNESCO Baltijas jauno talantu programmas balvu «Sievietēm zinātnē» par celulozes modificēšanu 3D drukas tintes izgatavošanai. Šī unikālā pētījuma mērķis ir radīt konkurētspējīgu un dabai draudzīgu alternatīvu, lai aizstātu uz naftas bāzes ražotās komerciālās tintes, ko izmanto 3D drukā. Pētījumā tiek veikta celulozes modifikācija, lai uzlabotu tintes izmantošanas īpašības un veiktspēju.

Arī Anda iekļūšanu kalendārā uzskata par pagodinājumu, «sevišķi apzinoties, ka mums apkārt patiesībā ir tik daudz zinošu un interesantu zinātnieku. Esmu ārkārtīgi pateicīga, ka mans un manas grupas darbs tiek novērtēts un ar iekļūšanu kalendārā par to uzzina plašāka auditorija,» saka Anda. 

Savukārt RTU zinātnes prorektors Tālis Juhna uzskata, ka «šāda nonākšana sabiedrības redzeslokā ir ļoti laba motivācija jaunajiem zinātniekiem, lai saprastu, ka viņi nākotnē var attīstīt savu zinātnes virzienu un strādāt universitātē, kā arī tas savā ziņā ir avanss darbam, ko viņi nākotnē veiks zinātnes vārdā.»

Kalendārs saturiski ir papildinās arī ar video, ko var noskatīties, lietojot QR kodu. 

«Zinātne Latvijai 2023» kalendāra un izstādes atklāšana

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

9. janvāris, 2023 plkst. 18:00

Līdzīgi raksti

Jaunumi