Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

RTU doktoranti dodas vizītē uz Eiropas kodolpētniecības centru CERN

31. maijs, 2013
.
.
.

Piektdien, 31. maijā, 18 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) doktoranti, pārstāvot dažādas pētniecības jomas, dosies darba un mācību vizītē uz Eiropas kodolpētniecības centru CERN (Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire), kas ir lielākā un slavenākā elementārdaļiņu izpētes laboratorija pasaulē.

Vizīte ilgs no 31. maija līdz  3. jūnijam, un tās laikā RTU doktoranti tiksies ar CERN zinātniekiem, apmeklēs vairākas lekcijas par CERN iekārtu darbību, kā arī dosies uz Antimatērijas palēninātāja laboratoriju (Antimatter Decelerator) un CERN vadības un datoru centru.

Turpmākajās dienās RTU doktorantiem paredzēts apskatīt CERN nozīmīgākās iekārtas: piedalīties AMS (Alpha Magnetic Spectrometer) eksperimentā, zinātnieku vadībā strādāt Supervadītājmagnētu zālē (Superconducting Magnets Hall) un CMS (Compact Muon Solenoid) daļiņu detektora eksperimentā. 2012. gadā CMS detektors palīdzēja veikt mūsdienu lielāko fizikas atklājumu – pierādīt Higsa Bozona elementārdaļiņas eksistenci.

RTU doktorantiem plānota tikšanās ar Latvijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Šveicē Induli Bērziņu. Atpakaļceļā doktoranti dosies mācību ekskursijā uz IWS Fraunhofer Materiālu un lāzertehnoloģiju institūtu. Iespēja RTU doktorantiem apmeklēt CERN radās, pateicoties RTU asociētajam profesoram Tomam Torimam.

CERN ir pasaules vadošā organizācija fizikas zinātnes attīstībā un jaunu atklājumu veikšanā. Tā ir Lielā hadronu pretkūļu paātrinātāja (LHC) mājvieta. LHC galvenā tuneļa garums ir 26,7 kilometri, un tas izbūvēts apmēram 100 metru dziļumā Francijas un Šveices teritorijā. Lādēto daļiņu kūļu noturēšanai un korekcijai izmantoti 1624 supravadoši magnēti ar kopējo garumu virs 22 kilometriem.

RTU ir vienīgā universitāte Latvijā, kas noslēgusi sadarbības līgumu ar CERN,tādējādi kļūstot par kodolpētījumu un inženierzinātņu jaunāko atklājumuun teoriju tiltu uz Latviju. RTU zinātniekiem ir dota unikālā iespēja piedalīties pasaules nozīmīgākajos kodolpētījumos, kur pieeja ir ļauta tikai ierobežotam valstu un zinātnieku skaitam.

RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna uzsver: «Līgums ar CERN vienkāršo kārtību, kādā RTU pie sevis aicina pētniekus, kā arī uzlabo RTU zinātnieku un mācībspēku mobilitāti pētījumu veikšanai un prakses iespējām šajā pasaules līmeņa izpētes centrā. Tādējādi jūtams ieguvums būs ne tikai RTU, bet visas Latvijas zinātnei un tautsaimniecībai.»

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

31. maijs, 2013 plkst. 15:11

Līdzīgi raksti

Jaunumi