Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

RTU auditoriju mājā «Domus Auditorialis» būs aplūkojama izstāde «Zinātne Latvijai 2023»

4. aprīlis, 2023
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Ar divpadsmit Latvijas zinātniekiem, kuri savu darbu prezentē kalendārā «Zinātne Latvijai 2023», no 5. līdz 25. aprīlim būs iespējams iepazīties kalendāru papildinošajā izstādē, kas skatāma Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) auditoriju mājā «Domus Auditorialis», Zunda krastmalā 8. Izstādes atklāšana – 5. aprīlī plkst. 10.00.

Izstādē RTU pārstāv divi Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes doktoranti – RTU Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūta pētnieks medicīnas fiziķis Kristaps Paļskis un Polimērmateriālu institūta pētniece Anda Barkāne.

Kristaps Paļskis ir absolvējis RTU studiju programmu «Medicīnas inženierija un fizika» un patlaban ir RTU un Latvijas Universitātes  (LU) kopējās doktorantūras studiju programmas «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» students. Kristaps promocijas darbā, kas top, pētījumu veicot Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), pēta staru terapijas nākotnes iespējas – kā paātrinātāju tehnoloģijas izmantot vēža terapijā. Šis ir jauns un perspektīvs zinātnes virziens, kurā, izmantojot CERN sniegtās iespējas, Kristaps var nodarboties ar pētniecību, kas Latvijā nav iespējama.

Savukārt Anda 2022. gadā saņēma «L’Oréal» un UNESCO Baltijas jauno talantu programmas balvu «Sievietēm zinātnē» par celulozes modificēšanu 3D drukas tintes izgatavošanai. Šī unikālā pētījuma mērķis ir radīt konkurētspējīgu un dabai draudzīgu alternatīvu, lai aizstātu uz naftas bāzes ražotās komerciālās tintes, ko izmanto 3D drukā. Pētījumā tiek veikta celulozes modifikācija, lai uzlabotu tintes izmantošanas īpašības un veiktspēju.

«Izstāde ļauj plašākai sabiedrībai – mūsu studentiem, darbiniekiem un  viesiem – iepazīt Latvijas jaunos pētniekus un viņu darbu dažādās zinātnes jomās. Iespējams, kādu šīs izstādes apmeklējums iedvesmos zinātni izvēlēties par savu ceļu. Mēs lepojamies ar RTU jauno zinātnieku sasniegumiem Latvijas un starptautiskajā līmenī. Šāda nonākšana sabiedrības redzeslokā ir ļoti laba motivācija jaunajiem zinātniekiem, lai saprastu, ka viņi nākotnē var attīstīt savu zinātnes virzienu un strādāt universitātē, kā arī tas, savā ziņā, ir avanss darbam, ko viņi nākotnē veiks zinātnes vārdā,» saka RTU rektors Tālis Juhna.

Šī ir ceļojošā izstāde, kuru organizē Izglītības un zinātnes ministrija, un tajā varēs ne tikai aplūkot jauno zinātnieku portretus, bet ar QR koda palīdzību mobilajās ierīcēs noskatīties videostāstus par pētniekiem, tā uzzinot vairāk gan par pašu zinātnieku, gan viņa pārstāvēto nozari. Pirmoreiz zinātnieku fotogrāfijas tika izstādītas Āgenskalna tirgū 6. janvārī, un pa šo laiku izstāde ir bijusi apskatāma vairākās vietās Latvijā.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

4. aprīlis, 2023 plkst. 17:16