Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Plašāku sabiedrību iepazīstinās ar iespējām, Latvijai iestājoties CERN

25. aprīlis, 2019
.
.
.
Daļai Latvijas uzņēmēju jau bija iespēja pārliecināties par ieguvumu, Latvijai iestājoties CERN, jo 2018. gada janvārī Latvijas uzņēmēju delegācija viesojās Kodolpētniecības centrā Ženēvā. Foto - Anžela Džafarova, RTU

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centru rīko apaļā galda diskusiju, lai plašāku sabiedrību iepazīstinātu ar iespējām, kuras sniegtu Latvijas dalība Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN). Diskusija notiks otrdien, 30. aprīlī, plkst. 14.00 RTU Konferenču zālē, Āzenes ielā 6, 11. stāvā. 

Diskusijā plānots pārrunāt, kādas priekšrocības gūtu gan uzņēmēji, gan zinātnieki, ja Latvija pievienotos CERN, un kā tas sekmētu Latvijas tautsaimniecības attīstību. Pasākumā piedalīsies RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Materiālu apstrādes tehnoloģijas katedras profesors un CERN zinātniskais līdzstrādnieks Toms Torims, «SAF Tehnika» valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs, «Tet» valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis, «Primekss» izpilddirektors Jānis Ošlejs, Saeimas deputāti Arvils Ašeradens, Daniels Pavļuts, Gatis Eglītis, kā arī Ārlietu ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji. Diskusiju vadīs LTRK prezidents Aigars Rostovskis. Viņš uzskata, ka šī ir unikāla iespēja sadarboties zinātniekiem un uzņēmējiem, lai radītu augstas pievienotās vērtības produktus, kas veicinātu arī eksporta pieaugumu. LTRK jau iepriekš ir aicinājusi valstiskā līmenī veikt visus nepieciešamos priekšdarbus, lai Latvija tiktu uzņemta CERN. 

RTU profesors T. Torims akcentē, ka, Latvijai kļūstot par pilntiesīgu CERN dalībvalsti, plašas praktiskas sadarbības iespējas ar Eiropas daļiņu fizikas pētniecības citadeli paveras arī Latvijas uzņēmējiem, kuri varēs piedalīties CERN pasūtījumos un ražot, un piegādāt zinātnei nepieciešamo aprīkojumu, tā palīdzot attīstīties Latvijas ekonomikai. 

«CERN ir nopietns biznesa partneris, tāpēc sadarbība garantē stabilus ilgtermiņa kontraktus. CERN nav saistoši ES normatīvie akti, tāpēc iepirkuma procedūras ir vienkāršākas, ātrākas un īpaši domātas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Tiek arī ievērots «ģeogrāfiskā balansa» princips, un Latvijai CERN būtu savs industriālo attiecību pārstāvis, kurš būtu atbildīgs, lai CERN pasūtījumi nonāktu tieši Latvijas uzņēmumos,» akcentē T. Torims, piebilstot, ka  Latvijas bizness, valstij iestājoties CERN, iegūtu «ieejas biļeti» īpašā tirgū, kur CERN ir flagmanis un paveras iespējas sadarbībai arī ar citām lielajām ES valstu zinātnes laboratorijām.

Daļai Latvijas uzņēmēju jau bija iespēja pārliecināties par ieguvumu, Latvijai iestājoties CERN, jo 2018. gada janvārī Latvijas uzņēmēju delegācija viesojās CERN, iepazīstoties ar centru un uzzinot par sadarbības iespējām, piegādājot pētniecībai un CERN darbības nodrošināšanai nepieciešamos materiālus, iekārtas un tehnoloģiskos risinājumus. Uzņēmēju vizīti organizēja RTU un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

25. aprīlis, 2019 plkst. 15:52

Līdzīgi raksti

Jaunumi