Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Pieci Latvijas vidusskolēni dodas ēnot RTU zinātniekus CERN

5. aprīlis, 2022
.
.
.
CERN ēnu piecnieks – Jānis Bolšteins (pirmais no kreisās), Daniels Spalis, Paula Malnača, Kalvis Kalniņš un Anna Priede – pirms došanās uz Šveici iepazinās ar RTU studiju un zinātnes vidi. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Uz Šveici, Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN), otrdien, 5. aprīlī, devās pieci Latvijas vidusskolēni, kuri Ēnu dienā, 6. aprīlī, CERN iepazīsies ar Rīgas Tehniskās universitātēs (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra zinātnieku darbu šajā globāli nozīmīgajā zinātnes centrā. Pirms tam jaunieši iepazinās ar RTU studiju un zinātnes vidi. 

Anna Priede no Olaines 1. vidusskolas un Kalvis Kalniņš no Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas ēnos  daļiņu fiziķi un RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru Kārli Dreimani, kurš vada Latvijas zinātnieku grupu CMS (The Compact Muon Solenoid) eksperimentā. 

Paula Malnača no Siguldas Valsts ģimnāzijas ēnos inženieri un RTU pētnieku Gunti Pikuru, kurš strādā pie pētījuma par aditīvās ražošanas tehnoloģiju pielietojamību, paātrinātāju komponenšu izgatavošanā. 

Daniels Spalis no Iecavas vidusskolas ēnos inženieri un RTU pētnieku Andri Ratkus, kura pienākums ir koordinēt Latvijas paātrinātāju grupas iesaisti un mērķu sasniegšanu starptautiskajos projektos I.FAST un HITRIplus. 

Savukārt Jānis Bolšteins no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas ēnos RTU jauno zinātnieku Kristapu Paļski, kurš CERN izstrādā doktora darbu, pētot staru terapijas nākotnes tehnoloģijas.  

Pirms došanās uz lidostu skolēni apskatīja RTU studentu pilsētiņu Ķīpsalā, RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē iepazīstoties ar zinātnieku un studentu veikumu dažādu robotu programmēšanā un izveidē. 

Laboratoriju mājā jaunieši apskatījās liela kustību diapazona robotizēto simulatoru, ar kura palīdzību iespējams veikt gan starpdisciplinārus pētījumus virtuālās realitātes, medicīnas, kustības vadības un citās jomās, gan arī izmantot kā lidaparātu simulatoru. Viens no jauniešiem, Daniels, iejutās lidmašīnas pilota lomā un simulācijā uz savas ādas izbaudīja lidmašīnas vadību, «paceļoties» un «nolaižoties» lidostā «Rīga».

Savukārt Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes «Latvenergo» radošajā laboratorijā CERN zinātnieku ēnām tika ierādīti RTU studentu ikdienas darbi laboratorijā, un jaunieši varēja iemēģināt roku lodēšanā. 

Ēnu piecnieks CERN viesojas no 5. līdz 7. aprīlim. Ceļa un viesnīcas izdevumi skolēniem tek apmaksāti no Izglītības un zinātnes ministrijas piešķirtā valsts budžeta finansējuma RTU, lai nodrošinātu CERN kontaktpunkta darbību Latvijā 2022. gadā. Šis ir pirmais gads, kad Ēnu dienai var izmantot valsts finansējumu. Pirms tam ēnu braucienu atbalstīja Latvijas uzņēmēji, kuriem rūp Latvijas skolēnu izglītība eksaktajās zinātnēs. 

Ēnu diena RTU

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

5. aprīlis, 2022 plkst. 17:02

Līdzīgi raksti

Jaunumi