Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Pēc atzinīgā CERN ekspertu grupas ziņojuma CERN Padome nobalso par iestāšanās līguma sarunu uzsākšanu ar Latviju

11. decembris, 2020
.
.
.
Viesojoties Latvijā, CERN darba grupa iepazinās arī ar RTU sasniegumiem zinātnē. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Latvija pilnībā atbilst Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) asociētās dalībvalsts kritērijiem, 10. decembrī ir atzinusi CERN Padome, pilnvarojot CERN ģenerāldirektori Fabiolu Džanoti (Fabiola Gianotti) uzsākt sarunas ar Latviju par asociācijas līgumu ar CERN. Pēc līguma parakstīšanas un tā ratifikācijas Saeimā Latvija kļūs par CERN asociēto dalībvalsti jau 2021. gadā. Igaunijas parlaments šādu līgumu ratificējis decembrī. Lietuva jau ir CERN asociētā dalībvalsts kopš 2018. gada.

«Latvijas tautsaimniecībai jāvirzās uz augstas pievienotās vērtības pakalpojumiem un precēm – ir jāveicina zinātnes attīstība un tādi izgudrojumi, kurus iespējams pielietot uzņēmējdarbībā. Asociētās dalībvalsts statuss Eiropas Kodolpētniecības centrā pavērs Latvijas zinātniekiem un uzņēmējiem plašākas iespējas pētniecībai un jauno tehnoloģiju apvienošanai. Tas būs nozīmīgs solis ceļā uz mūsu valsts ilgtermiņa mērķu īstenošanu,» uzskata valdības vadītājs Krišjānis Kariņš. 

Trīs vērtēšanas kritēriji

CERN Task Force jeb ekspertu darba grupa vizītē Latvijā bija ieradusies oktobrī, lai vērtētu Latvijas gatavību kļūt par CERN asociēto dalībvalsti. Vērtēšana notika pēc trim kritērijiem:

  • Vai Latvijai ir politiskā griba un atbilstoši finanšu instrumenti, kas ilgtermiņā nodrošina jēgpilnu dalību CERN zinātniskajās programmās;   
  • Cik spēcīga valstī ir augstas enerģijas fizikas kopiena, vai tā ir pietiekami finansēta, lai pilnvērtīgi piedalītos CERN zinātnes projektos; 
  • Vai Latvijas industrijai ir atbilstoša kapacitāte, kas ļautu tai veiksmīgi piedalīties CERN iepirkumos.  

Latvijas sniegums minēto trīs kritēriju izpildē tika vērtēts piecu gadu griezumā, kā arī ar skatu nākotnē – kāds šajos kritērijos ir valsts potenciāls īstermiņā un ilgtermiņā. Lai gūtu priekšstatu par minēto kritēriju izpildi, CERN delegācija tikās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu, ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku, Saeimas deputātiem, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadību, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) vadību, kā arī ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadību un pārstāvjiem no uzņēmumiem «SAF Tehnika», «Baltic Scientific Instruments» un «Dati Group», kuri ir ieinteresēti sadarboties ar CERN. 

Latvijai bija jāsniedz informācija, kādos CERN zinātniskajos eksperimentos patlaban piedalās Latvijas zinātnieki un kāda ir uzņēmējdarbības kapacitāte – vai ir pietiekami daudz inženiertehnisko un augsto tehnoloģiju uzņēmumu, kas varētu piedalīties CERN iepirkumos un centram piegādāt savas preces vai pakalpojumus. Izvērtējot visus minētos aspektus, CERN delegācija ir atzinusi, ka visus trīs kritērijus Latvija pilnībā ir izpildījusi.

Ir politiskā griba un fiziķu kopiena

CERN ekspertu darba grupas ziņojumā, kas sagatavots pēc vizītes Latvijā, secināts, ka delegācijai ir radies pozitīvs priekšstats par Latvijas valdības un parlamenta pārstāvju sapratni un gatavību nodrošināt Latvijas dalībai CERN pietiekamu finansējumu, lai valsts Eiropas zinātnes citadelē spētu darboties ilgtermiņā. Tāpat tiek norādīts, ka Latvijai ir skaidra izpratne par dalības priekšrocībām, to skaitā par pienesumu valsts ekonomikai, zinātnei un pozitīvo ietekmi uz valsts izaugsmi kopumā. 

CERN darba grupa ir arī atzinīgi novērtējusi RTU un LU kopīgi veidoto doktorantūras studiju programmu «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», kas patlaban ir tapšanas stadijā un kurā pirmie studenti varētu sāk mācīties 2021. gada rudens semestrī. Šī programma būs viens no instrumentiem, kas nodrošinās augstas enerģijas daļiņu fizikas zinātnes attīstību Latvijā un stiprinās šīs zinātnes jomas kopienu valstī un Baltijas reģionā. 

Ziņojumā īpaši akcentēta ir RTU un LU veiksmīgā sadarbība, kas ir viens no indikatoriem, lai CERN nebūtu šaubu, ka Latvija varēs ilgtermiņā sniegt savu ieguldījumu CERN zinātnes projektos. 

Uzņēmēji ir gatavi sadarboties ar CERN

CERN darba grupa arī pārliecinājusies par Latvijas uzņēmējdarbības vides gatavību sadarboties ar centru, piedāvājot savus pakalpojumus, jo Latvijā ir starptautiski konkurētspējīgi uzņēmumi, kas specializējušies elektronikā, IT un citās jomās un ir spējīgi piedalīties CERN izsludinātajos iepirkumos, kas nepieciešami, lai centram piegādātu zinātniskajam darbam nepieciešamo nodrošinājumu. 

Tāpat augstu novērtēta ir CERN Nacionālā kontaktpunkta Latvijā darbība daudzveidīgo aktivitāšu koordinēšanā un vadīšanā. Kontaktpunkta funkcijas pilda RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģijas centrs. 

Kā būtisku aspektu Latvijas ceļā uz CERN darba grupa ziņojumā min arī CERN Baltijas grupas darbību, to uzskatot par būtisku instrumentu Baltijas reģiona sadarbībai ar CERN. Šāds reģionālās sadarbības mērogs CERN kontekstā ir unikāls, jo pagaidām tādu piedāvā tikai Baltijas valstis.

Atspēriens zinātnei

Latvijas dalība CERN būtu būtisks atspēriens Latvijas zinātnei, jo Latvija pievienotos vienam no izcilākajiem zinātnes centriem pasaulē un Latvijas zinātnieki jau kā pilntiesīgi partneri varētu piedalīties CERN pētniecības projektos, savukārt uzņēmēji – CERN rīkotajos iepirkumos piedāvāt savus pakalpojumus inženiertehnisko jautājumu risināšanai. 

Jau patlaban pieci zinātnieki no Latvijas strādā CERN. Četri no viņiem piedalās eksperimentā, kura mērķis ir, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, novērot un fiksēt jaunus fizikas fenomenus.

Latvija mērķtiecīgi strādā, pilnveidojot augstas enerģijas daļiņu fizikas studiju un pētniecības jomu. Lai koordinētu Latvijas zinātnisko institūciju, valdības un uzņēmēju sadarbību ar CERN, ir izveidota starpdisciplinārā nacionālā darba grupa. Gan šīs grupas darbu, gan arī CERN vadības vizīti Latvijā koordinē nacionālais CERN kontaktpunkts.

CERN jau vairāk nekā 60 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi. 

CERN darba grupa iepazīstas ar RTU sasniegumiem zinātnē

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

11. decembris, 2020 plkst. 10:51

Līdzīgi raksti

Jaunumi