Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Paplašinot sadarbību ar CERN, Latvijā turpināsies valsts pētījumu programma Augstas enerģijas fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās

6. decembris, 2022
.
.
.
Foto: CERN

Jau otro reizi ir piešķirts finansējums valsts pētījumu programmai «Augstas enerģijas fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», lai turpinātu stiprināt Latvijas zinātnisko kopienu un pētniecisko kapacitāti augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju jomā, kā arī lai veicinātu Latvijas zinātnisko institūciju sadarbību ar Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN). Valsts pētījumu programmai ir būtiska loma ceļā uz Latvijas mērķi – kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti.  

Šīs programmas projektu paredzēts īstenot līdz 2026. gadam, un to veiks Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs sadarbībā ar Latvijas Universitāti (LU) un LU Cietvielu fizikas Institūtu. Latvijas zinātniskās institūcijas veiks pētniecību fundamentālajā daļiņu fizikā Kompaktā mionu solenoīda (The Compact Muon Solenoid – CMS) eksperimentā CERN, galvenokārt fokusējoties uz Top kvarka fizikas mērījumiem un MIP Timing Detector (MTD) apakšdetektora sistēmas izstrādi. 

Līdztekus augstas enerģijas fizikai projekta pētnieku grupa turpinās zinātnisko iesaisti vairākos CERN paātrinātāju tehnoloģiju izpētes projektos, piemēram, I.FAST (Innovation Fosteringin Accelerator Science and Technology), HITRIplus (Heavy Ion Therapy Research Integration plus) un NIMMS (Next Ion Medical Machine Study). HITRIplus un NIMMS projektu mērķis ir turpināt attīstīt jonu terapijas iekārtas un tehnoloģijas, tāpēc šo projektu pētnieciskajiem rezultātiem sagaidāma īpaši augsta atdeve sabiedrības labumam.

Valsts pētījumu programmas projekta izpildes laikā Latvijas jaunajiem zinātniekiem, doktorantiem un maģistrantiem būs iespēja pētniecības darbus daļiņu fizikā un progresīvu paātrinātāju tehnoloģiju attīstīšanā veikt, sadarbojoties ar pasaulē vadošajiem pētniekiem attiecīgajās zinātnes jomās. 

Latvijas zinātnieku un studentu pētniecības darbs CERN ir iespējams, jo 2021. gadā Latvija kļuva par CERN asociēto dalībvalsti, taču Latvija plāno tuvāko gadu laikā kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti, kas Latvijas zinātniekiem un industrijai pavērtu vēl plašākas iespējas sadarbībā ar CERN.    

Valsts pētījumu programma ir nozīmīgs instruments šī mērķa sasniegšanai, jo tā kā valsts pasūtījums ir zinātnes politikas īstenošanas mehānisms, ar kura palīdzību tiek identificēti un pētīti Latvijas ilgtspējai un attīstībai nozīmīgākie jautājumi, kuru risināšanai nepieciešams fokusēt Latvijas zinātnisko institūciju darbu. 

Pirmoreiz valsts pētījumu programma «Augstas enerģijas fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» tika uzsākta 2020. gadā.  

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

6. decembris, 2022 plkst. 16:40

Līdzīgi raksti

Jaunumi