Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Nacionālā darba grupa apspriež Latvijas ceļu uz CERN

13. februāris, 2020
.
.
.
CERN starpdisciplinārā nacionālā darba grupa ir izveidota, lai koordinētu zinātnisko institūciju un uzņēmēju sadarbību ar CERN, iesaistoties  zinātniskajos pētījumos, eksperimentos un projektos. Foto: Artis Mihailovs, RTU

Latvijai mērķtiecīgi strādājot, lai kļūtu par Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) asociēto dalībvalsti, 12. februārī uz kārtējo sanāksmi Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) pulcējās CERN nacionālā darba grupa, lai pārrunātu jau paveikto un vienotos par nākamajiem soļiem Latvijas ceļā uz pasaulē vadošo zinātnisko centru. 

Iecerēts, ka CERN padome, kurā darbojas pa diviem pārstāvjiem no katras dalībvalsts, par iestāšanās sarunu sākšanu ar Latviju varētu lemt jau pavasarī. Latvijas valdība 2018. gadā pieņēma lēmumu sākt valsts iestāšanās procesu CERN, un plānots, ka februāra beigās Latvija CERN vadībai varētu iesniegt oficiālu dokumentu, apliecinot valsts vēlmi pievienoties CERN asociētās dalībvalsts statusā, kas provizoriski varētu notikt 2021. gadā. 

Starpdisciplinārā nacionālā darba grupa ir izveidota, lai koordinētu zinātnisko institūciju un uzņēmēju sadarbību ar CERN, iesaistoties  zinātniskajos pētījumos, eksperimentos un projektos. Darba grupā strādā RTU, Latvijas Universitāte (LU), Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas ražotāji, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un nozaru asociācijas, kā arī Izglītības un zinātnes ministrija, Ārlietu ministrija un Ekonomikas ministrija. Darba grupas aktivitātes koordinē nacionālais CERN kontaktpunkts, kura funkciju pilda RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs.

Jau patlaban pieci zinātnieki no Latvijas strādā CERN. Četri no viņiem piedalās CMS (The Compact Muon Solenoid) eksperimentā, kura mērķis ir, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, novērot un fiksēt jaunus fizikas fenomenus. Viens no plašāk zināmajiem šādiem atklājumiem ir Higsa bozons, kura eksistenci CERN zinātnieki apstiprināja 2012. gadā. CMS eksperimentā piedalās vairāk nekā 4000 fiziķu, inženieru un datorzinātņu speciālistu no vairāk nekā 40 valstīm un 200 zinātniskajiem institūtiem.

Līdztekus Latvijas grupai darbojas arī CERN Baltijas darba grupa, kurā apvienojušās Latvijas, Igaunijas un Lietuvas zinātniskās institūcijas, lai koordinētu sadarbību ar CERN un stiprinātu augstas enerģijas daļiņu fizikas kopienu Baltijā.  

CERN jau vairāk nekā 60 gadu ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi. RTU ar CERN sadarbojas jau kopš 2012. gada.

Nacionālās CERN darba grupas sanāksme RTU Zinātniskajā bibliotēkā

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

13. februāris, 2020 plkst. 14:51

Līdzīgi raksti

Jaunumi