Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Latvijas zinātnieki Jauno fiziķu skolā stāstīs par darbu CERN

16. septembris, 2022
.
.
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) strādājošie Latvijas zinātnieki 17. septembrī piedalīsies Latvijas Universitātes (LU) Jauno fiziķu skolas (JFS) jaunās sezonas atklāšanas pasākumā un jaunajiem fiziķiem stāstīs par savu ceļu uz zinātni un darbu CERN. 

Jauno, trīspadsmito, sezonu JFS sāks ar tematu par daļiņu fiziku, tāpēc uz sarunu ar vidusskolēniem, kuri padziļināti interesējas par fiziku un tāpēc apmeklē JFS, ir aicināti Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra zinātnieki, kuru ikdienā strādā CERN, kur notiek daļiņu fizikas pētījumi. Viņi dalīsies gan personiskajā pieredzē, kā nokļuvuši CERN, gan arī stāstīs par savu darbu un pētījumiem. Daži no CERN strādājošajiem zinātniekiem, kuri patlaban ir Latvijā, JFS pasākumā piedalīsies klātienē, taču citi pieslēgsies tiešsaistē no Šveices, un jaunieši varēs attālināti ielūkoties CERN. 

Šī būs arī īpaša sezona – jaunajiem fiziķiem būs iespēja mēroties zināšanām un cīnīties par iespēju braukt uz CERN apmaksātā ekskursijā, lai savām acīm redzētu, kā CERN notiek pētniecība.

Latvijai ir svarīgi audzināt jaunos fiziķus un paātrinātāju tehnoloģiju speciālistus, lai valsts varētu ilgtermiņā jēgpilni sadarboties ar CERN. pirmie soļi jau ir sperti, piemēram, ir izveidota LU un RTU doktorantūras programma «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», kurā pirmie doktoranti studijas sāka 2021./2022. akadēmiskajā gadā. Doktoranti specializējas daļiņu fizikā vai paātrinātāju tehnoloģijās, un studiju laikā viņiem tiek piedāvāta iespēja zinātniskos pētījumus veikt klātienē CERN.

Latvija patlaban ir CERN asociētā dalībvalsts, taču nākotnē tā vēlas kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. 
 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

16. septembris, 2022 plkst. 14:22

Līdzīgi raksti

Jaunumi