Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Latvijas valsts augstāko apbalvojumu saņems RTU profesors un Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims

11. novembris, 2021
Toms Torims

Pirms Latvijas dzimšanas dienas augstākais valsts apbalvojums – Triju Zvaigžņu ordenis – piešķirts Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesoram un Latvijas pārstāvim Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) Tomam Torimam.

Ar Valsts prezidenta Egila Levita un Ordeņu kapitula lēmumu Toms Torims ir iecelts par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku. Toms ir RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes profesors, kurš pēdējos desmit gadus ir mērķtiecīgi strādājis, lai Latvija pievienotos vienai no pasaules ietekmīgākajām laboratorijām – CERN. Toma sapnis daļēji ir piepildījies – Latvija par CERN asociēto dalībvalsti kļuva šā gada 2. augustā. Tas Latvijas zinātniekiem paver plašas iespējas strādāt vienā no pasaules spēcīgākajiem zinātnes centriem, studentiem, skolotājiem un skolēniem – papildināt savas zināšanas, piedaloties CERN izglītības programmās, savukārt Latvijas uzņēmējiem – piedalīties CERN iepirkumos un piedāvāt savus produktus un pakalpojumus, kas nepieciešami zinātniskās darbības nodrošināšanai.

Pateicoties Toma stratēģiskajam skatījumam, aizrautībai, neatlaidībai un prasmei pārliecināt domubiedrus, Latvijā ir likti pamati daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopienas attīstībai. Gan kopējs darbs, gan ieguldījums jauniešu izglītībā, izveidojot RTU un Latvijas Universitātes kopējo doktorantūras studiju programmu «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», ir ieguldījums nākotnē, lai Latvija spētu ilgtermiņā jēgpilni sadarboties ar CERN. Pēc Toma iniciatīvas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopiena tiek veidota arī Baltijas līmenī.

Ar augstākajiem valsts apbalvojumiem tiek apbalvoti cilvēki, kuri ir izcili kalpojuši Latvijas valstij un tautai un kuru pašaizliedzīgais, profesionālais un sabiedriskais darbs, pilsoniskais veikums ir pelnījis augstāko valsts atzinību. Katra atsevišķais darbs un ieguldījums ir vienlīdz izcili vērtējams un cildināms.

Valsts apbalvojumus tradicionāli piešķir divas reizes gadā – pirms Latvijas Proklamēšanas dienas 18. novembrī un pirms Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienas 4. maijā. Šogad oktobrī saskaņā ar Valsts prezidenta un Ordeņu kapitula lēmumu ir piešķirti 60 augstākie Latvijas valsts apbalvojumi. Triju Zvaigžņu ordenis piešķirts 33 personībām, Viestura ordenis – 11 personībām un Atzinības krusts – 16 personībām.

Sabiedrisko attiecību departaments

11. novembris, 2021 plkst. 15:39