Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Latvijas uzņēmēji pārliecinās par sadarbības iespējām ar CERN

22. janvāris, 2018
.
.
.
Latvijas uzņēmēji, viesojoties CERN, pārliecinājās, ka CERN varētu kļūt par viņu biznesa partneri, ja vien Latvija iegūtu CERN dalībvalsts statusu. Foto: Anžela Džafarova, RTU

Latvijas uzņēmējiem ir reālas iespējas sadarboties ar Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN), tam piegādājot pētniecībai un CERN darbības nodrošināšanai nepieciešamos materiālus, iekārtas un tehnoloģiskos risinājumus. Par šādu iespēju Latvijas uzņēmēju delegācija pārliecinājās, 17. janvārī viesojoties CERN. Uzņēmēju vizīti organizēja Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).

Vizīti vadīja Ekonomikas ministrijas (EM) parlamentārais sekretārs Jānis Upenieks, kurš saredz, ka pēc Ministru prezidenta Māra Kučinska tikšanās ar CERN ģenerāldirektoru, pārrunājot stratēģiskus jautājumus, 2019. gadā Latvija var kļūt par asociēto CERN dalībvalsti.

«Uzņēmējiem un nozaru uzņēmumu organizāciju pārstāvjiem šī vizīte ir nozīmīga ne vien kā iespēja iepazīties ar CERN darbību, aktuālajām programmām, projektiem un tehnoloģiju pieprasījumu, bet arī kā laba starta platforma, lai demonstrētu Latvijas industrijas inovācijas potenciālu, t.sk. spēju piedalīties CERN pētniecības un attīstības programmās, piemēram, produktu, tehnoloģiju vai pakalpojumu pasūtījumos,» saka EM Inovācijas nodaļas vadītājs Mārtiņš Jansons. 

Uzņēmēju vizītes laikā CERN ir panākta konkrēta vienošanās par pētniecības projektu, kurā piedalās RTU, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, uzņēmums «Primekss» un CERN, par pētījumiem materiālzinātnes jomā, lai izveidotu CERN vajadzībām betonu ar uzlabotām īpašībām un struktūru. Šādai sadarbībai projekta ietvarā finansējumu var piesaistīt arī no EM izstrādātajām inovācijas atbalsta programmām.

Latvijas uzņēmēji CERN apsprieduši arī elektronikas plašu piegādi CERN, kā arī sadarbību mašīnbūves, metālapstrādes un informācijas tehnoloģiju jomā. «Bija ļoti vērtīgas tikšanās — Latvijas biznesam ir reālas iespējas sadarboties ar CERN, un par to uzņēmēji paši pārliecinājās vizītes laikā,» saka RTU profesors un CERN zinātniskais līdzstrādnieks Toms Torims. 

EM atbalsta Latvijas virzību ceļā uz kļūšanu par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. «Latvijas inovatīvo uzņēmumu, nozaru uzņēmumus pārstāvošo organizāciju un politikas veidotāju vizīte CERN ir svarīgs solis pirmajam Latvijas integrācijas CERN posmam jeb starpmērķim – kļūšanai par CERN asociēto dalībvalsti,» uzskata M. Jansons. 

Konceptuālu atbalstu Latvijas dalībai CERN jau pavasarī pauda arī Latvijas valdības vadītājs Māris Kučinskis. Uz šo mērķi Latviju jau piecus gadus mērķtiecīgi virza RTU, jo tas pavērtu plašas pētniecības iespējas Latvijas zinātniekiem, savukārt Latvijas uzņēmējiem būtu iespēja pildīt CERN pasūtījumus.  

Latvijas uzņēmēju vizīte CERN ir RTU piecu gadu mērķtiecīga darba rezultāts, jo RTU jau kopš 2012. gada ir noslēgusi savu sadarbības līgumu ar CERN un sekmīgi ar to sadarbojas vairākos zinātniskajos projektos. RTU un CERN līgums savā ziņā ir unikāls dokuments, jo ierastā prakse liecina, ka CERN sadarbības līgumus slēdz ar valstīm. Uzsākot sadarbību ar CERN, RTU apņēmās veicināt arī Latvijas iestāju šajā pētniecības centrā, kas jau 60 gadus ir galvenais daļiņu fizikas izpētes, inovāciju un zinātnisko atklājumu centrs pasaulē. Tajā veikti visprogresīvākie atklājumi, kas ietekmē globālo attīstību. Tieši CERN ir izgudrots internets un pirms dažiem gadiem, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, atklāts Higsa bozons.

Par Latvijas uzņēmēju vizīti CERN stāsta arī LTV «Panorāma» (21.01.2018.)  

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. janvāris, 2018 plkst. 15:24

Līdzīgi raksti

Jaunumi