RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs
Parādīt izvēlni
RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs

Latvijas un Igaunijas skolotāji iepazīst Eiropas kodolpētniecības centru

12. marts, 2019
.
.

Jau ceturto gadu Latvijas skolu fizikas skolotāji ieradās vizītē Eiropas kodolpētniecības centrā CERN (Conseil Europeen pour la Rechercle Nucleaire) Šveicē. Šādu iespēju nodrošināja RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs un Latvijas Fizikas skolotāju asociācija. Šogad pirmoreiz kopā ar Latvijas kolēģiem ar CERN iepazinās arī fizikas skolotāji no Igaunijas.  

CERN apmeklējums skolotājiem sniedz iespēju paplašināt redzesloku un gūt svaigus iespaidus par modernās kodolpētniecības zinātnes norisēm, ko tālāk nodot skolēniem un kolēģiem.  

Lai tiktos ar Latvijas skolotājiem, laiku bija izbrīvējuši daudzi pasaulē pazīstami pētnieki. Pedagogiem bija unikāla iespēja apskatīt Eiropas kodolpētniecības centra laboratorijas, Lielo hadronu paātrinātāju, piedalīties praktiskos semināros un noderīgās lekcijās papildināt zināšanas par modernās fizikas nozīmīgākajiem atklājumiem. 

Pirmoreiz CERN lekciju lasīja arī Latvijas zinātnieks – Latvijas Universitātes pētnieks Ilgonis Vilks. Viņš lekcijā stāstīja par astronomijas sasaisti ar fiziku, piemēram, kosmiskā starojuma iedarbību uz atmosfēru, supernovām, ķīmisko daļiņu rašanos Visumā un citiem interesantiem tematiem. 

Latvija un Igaunija ir sākušas ceļu uz pilntiesīgu dalību CERN. Lai to īstenotu, abās valstīs nepieciešams pilnveidot daļiņu fizikas studijas un pētniecību. Iecerēts, ka abu valstu universitātes veidos kopēju studiju programmu «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», tāpēc Latvijas un Igaunijas pedagogiem svarīgi iepazīties ar jaunākajiem sasniegumiem daļiņu fizikā, lai pēc tam zināšanas varētu nodot saviem skolēniem. 

Latvijas fizikas skolotāju delegācijas pirmā vizīte CERN notika 2016. gada aprīlī. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

12. marts, 2019 plkst. 16:57

Līdzīgi raksti

Jaunumi