Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Latvijas fizikas skolotāji dodas uz CERN gūt jaunas zināšanas

21. aprīlis, 2023
Foto: CERN

Gūt jaunas zināšanas un iedvesmoties pedagoģiskajam darbam – ar šādām gaidām divpadsmit Latvijas fizikas skolotāji 23. aprīlī dodas uz Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN) Šveicē, kur viņi iepazīs CERN un iegūs informāciju par jaunākajiem pētījumiem, lai pēc tam jaunās zināšanas varētu izmantot mācību procesā.

Latvijas pedagogi CERN piedalīsies skolotāju mācību programmā «Baltic Teacher Programme 2023», kas norisināsies 23.–28. aprīlī, un šogad iespēja apmeklēt CERN ir skolotājiem no Bauskas Valsts ģimnāzijas, Talsu Valsts ģimnāzijas, Krāslavas ģimnāzijas, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, Siguldas Valsts ģimnāzijas, Rīgas 40. vidusskolas, Rīgas 49. vidusskolas, Rīgas  Valsts 2. ģimnāzijas, Rīgas 21. vidusskolas, Rīgas ģimnāzijas «Maksima», Rīgas Angļu ģimnāzijas un Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas (ISMA) vidusskolas «Premjers».

Braucienam uz CERN skolotāji tika izvēlēti, vērtējot viņu iesniegtās motivācijas vēstules atbilstoši iepriekš izstrādātajiem kritērijiem. Vizītes dalībnieki saņems CERN sertifikātu par skolotāju mācību programmas apguvi.

«Ja vēlamies skolēnus piesaistīt STEM jomām, tad ir jāiegulda skolotājos, un tai ir jābūt ierastai praksei,» uzskata Latvijas Fizikas skolotāju asociācijas prezidente Ludmila Belogrudova. Viņa piekrīt domai, ka tad, kad jauniešiem ir radusies interese par eksaktajām un dabaszinātnēm, ir jābūt blakus cilvēkiem, kuri jaunos cilvēkus atbalsta, un visbiežāk tie ir skolotāji. Taču skolotājiem pašiem ir nepieciešams gūt jaunas zināšanas un iespaidus, izpratni par modernās zinātnes darbību un tehnoloģiju iespējām, lai varētu strādāt ar skolēniem, un to sniedz šādi kopēji pieredzes apmaiņas un zināšanu ieguves braucieni.

Šogad fizikas skolotāji uz CERN dodas pēc trīs gadu pārtraukuma, kad ceļot liedza Covid-19 pandēmija. Vizīti organizē CERN Nacionālais kontaktpunkts Latvijā sadarbībā ar Latvijas Fizikas skolotāju asociāciju, realizējot kopprojektu «Dalība CERN skolotāju programmā». Projekta mērķi – veicināt modernās fizikas mācīšanu skolās un apgūt 21. gadsimtam atbilstošas fizikas mācīšanas prasmes, sniegt iespēju Latvijas fizikas skolotājiem doties pieredzes apmaiņas vizītē uz CERN, gūt papildu motivāciju skolotāja darbam, tīklojoties ar Baltijas un citu valstu kolēģiem, vizītes laikā piedāvāt lekcijas un mācību iespējas latviešu valodā, piedaloties CERN strādājošajiem Latvijas zinātniekiem.

CERN ir viena no mūsdienu zinātnes un tehnoloģiju augstākajām virsotnēm, kas piedāvā unikālas izglītības programmas pedagogiem – īpaši fizikas skolotājiem sagatavotas lekcijas un prezentācijas, piemēram, par elektromagnētismu, daļiņu fiziku, kosmoloģijas elementiem, kā arī nodrošinot iespēju strādāt laboratorijās,  iepazīties ar CERN eksperimentiem.

Saistītie tagi:

RTU Sabiedrisko attiecību departaments