Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Jaunā zinātniece Antra Gaile savu darbu reprezentē kalendārā «Zinātne Latvijai 2022»

4. janvāris, 2022

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģijas centra pētniece Antra Gaile ir viena no trim RTU zinātniekiem, kuri zinātni un savu darbu pētniecībā reprezentē tradicionālajā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izdotajā kalendārā «Zinātne Latvijai 2022». Kalendāra atvēršana notiks 6. janvārī plkst. 15.00 tiešsaistē, Facebook lapā @ZinatneLatvijai, savukārt zinātnieku foto izstādi būs iespējams apskatīties Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Antra Gaile ir viena no doktorantiem, kuri 2021. gada rudenī sāka studijas jaunajā RTU un Latvijas Universitātes doktorantūras studiju programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», kas izveidota, sadarbojoties ar Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) zinātniekiem.

Antrai doktorantūras studijas solās būt īpašas, jo viņa savu zinātnisko pētījumu varēs veikt CERN, kur top dažādas globālo attīstību ietekmējošas inovācijas. Antra CERN strādās pie MTD daļiņu detektora kontroles un drošības sistēmas izstrādes, lai precīzi noteiktu daļiņu šķērsošanas vietu un laiku detektorā, tādējādi pilnveidojot zināšanas par Visuma uzbūvi.

RTU zinātnes kalendārā vēl pārstāv Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes pētnieks Kristaps Kļaviņš RTU Rīgas Biznesa skolas docents Jānis Lazovskis. Kristaps RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā pēta, kā biomateriālos iestrādāt metabolītus – savienojumus, kas rodas organisma šūnās vielmaiņas procesā –, lai pacientiem būtu veiksmīga kaulu reģenerācija ar implantmateriāliem. Savukārt Jānis nodarbojas ar algebrisko topoloģiju, proti, izmantojot abstraktās algebras rīkus, pēta topoloģiskas telpas.

IZM kalendārā, kurš jau piekto gadu plašāku sabiedrību iepazīstina ar Latvijas zinātniekiem, šogad akcentēta zinātnieku personība, atklājot tās cilvēcisko pusi. Zinātnieku portretējumā katra personība izgaismota un izcelta kā pērle, radot vitālu stāstu, kas iesaista un uzrunā, informē IZM.

Kalendāru papildina izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur no 6. līdz 29. janvārim «zaļajā režīmā», uzrādot Covid-19 sertifikātu, var aplūkot zinātnieku fotogrāfijas un uzzināt par viņu darbu. Gan kalendārā, gan izstādē ir izmantotas papildinātās realitātes un QR kodu tehnoloģijas, kas apmeklētājiem ļauj, noskenējot QR kodu, viedtālrunī noskatīties trīs minūšu video stāstu par katru no zinātniekiem, tā iepazīstot tuvāk gan zinātnieku, gan viņa pārstāvēto nozari.

Kalendārā vēl var iepazīties arī ar Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieci Daci Rasiņu, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta «Silava» zinātnieku Āri Jansonu, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļas pētnieci Inesi Siricu, Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo

zinātņu institūta Kultūras pētījumu centra zinātnieci Ilzi Kačāni, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Rehabilitācijas fakultātes zinātnieku Rūdolfu Cešeiko Hārvarda Universitātes Bostonas Bērnu slimnīcas un RSU zinātnieci Kristīni Oļeiņiku, LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes zinātnieku Henriju Kaļķi, Ventspils Augstskolas inženierzinātņu institūta «Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs» un Elektronikas un datorzinātņu institūta zinātnieci Lindu Gulbi un Šveices Materiālu un tehnoloģiju institūta «Empa» (Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology) zinātnieku, RTU absolventu Mārtiņu Zaumani.

4. janvāris, 2022 plkst. 17:04