Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Jaunā zinātniece Antra Gaile Latvijas skolēniem iesaka nebaidīties no eksaktajām zinātnēm

21. novembris, 2022
.
.
.
Foto no Antra Gailes arhīva

Antrai skolas laikā mīļākais priekšmets bija matemātika, taču vienlaikus viņa mācījās arī mākslas skolā, tāpēc uzskata – uz viņu nevar attiecināt stereotipu, ka ir eksaktie un radošie cilvēki. Tomēr matemātika un fizika Antras dzīvē ir guvusi virsroku, un patlaban fiziķe Antra Gaile studē Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) kopējā doktorantūras programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» un savu promocijas darbu izstrādā Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN). Antra ar Latvijas skolēniem tiešsaistē sarunājas Izglītības un zinātnes ministrijas organizētajā sarunu ciklā «Zinātne.Zoomed.In». 

Lēmums kļūt par fiziķi Antrai nāca lēnām un pakāpeniski: «Gribēju studēt kaut ko, kur būtu ne gluži «plika» matemātika, bet kaut kas mazliet interesantāks. Arī programmēšana šķita interesanta, bet beigās fokusējos uz fiziku, jo domāju – tur būs interesantas lietas, ko risināt. Fizika ir aizraujoša, jo apraksta to, kas ir apkārt.»

Patlaban Antra nodarbojas ar daļiņu fiziku – studē doktorantūras otrajā kursā un, pateicoties tam, ka Latvija ir kļuvusi par CERN asociēto dalībvalsti, izmanto Latvijas doktorantiem sniegto iespēju CERN izstrādāt savu promocijas darbu. 

«Ikdienā ļoti daudz mācos, esmu vēl zaļš gurķītis,» Antra raksturo savu ikdienu CERN, kur viņa izstrādā drošības kontroles sistēmas jaunajam apakšdetektoram, kā arī vienā no svarīgākajiem CERN eksperimentiem – CMS (Compact Muon Solenoid) – nodarbojas ar fizikas analīzi. Rīta stundas CERN jaunā zinātniece velta vai nu kodēšanai, jo viņas ikdiena ir saistīta arī ar programmēšanu, vai arī lasa zinātnisko literatūru, lai labāk izprastu, kādus nākamos soļus spert pētniecībā. Pēcpusdienas paiet sanāksmēs, bet vakarā atkal ir laiks padomāt, kas jauns dienā ir apgūts. 

CERN, pateicoties Lielajam hadronu paātrinātājam (LHC), fiziķi pēta vēl neatklātos Visuma noslēpumus. Ar 27 kilometrus garās zinātniskās ierīces palīdzību zinātnieki milzu ātrumā raida protonu kūļus vienu pret otru un pēta to sadursmes, kurās ļoti lielā enerģijā tiek imitēts Lielais sprādziens, un mērījumos meklē atbildes uz jautājumiem par Visumu – kā tas ir uzbūvēts, kā darbojas, kā arī cenšas atklāt vēl jaunus fizikas fenomenus. Latvijā šāda pētniecība nav iespējama. «Ja mums ir iespēja domāt un spriest par lietām, tad to vajag izmanot, lai saprastu pasauli mums apkārt,» uzskata Antra. 

Skolēniem viņa iesaka nebaidīties no matemātikas un «pilnīgi atmest ideju, ka es kaut ko nevaru un man kaut kas nepadodas, jo bieži vien lietas var šķist sarežģītas, bet, mazliet padomājot, mēs varam aizdomāties daudz tālāk, nekā sākumā mums šķiet. Galvenais ir nenobīties un mēģināt to darīt.»

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

21. novembris, 2022 plkst. 17:57

Līdzīgi raksti

Jaunumi