RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs
Parādīt izvēlni
RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs

Iespēja virtuāli ieskatīties CERN zinātnieku darbā

2. decembris, 2020
.
.
Foto: CERN

Kad inženieris Guntis Pikurs gandrīz pirms gada ieradās Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), viņam tika dots uzdevums izstrādāt automatizētu risinājumu vairākas tonnas smagajām durvīm, aiz kurām glabāt pašu radioaktīvāko CMS detektora daļu. Latvijas fizikas skolotājiem kopā ar Gunti un citiem Latvijas zinātniekiem, kuri patlaban strādā CERN, bija izdevība virtuāli ielūkoties Eiropas zinātnes citadelē, un tagad CERN apmeklējuma video ir iespējams noskatīties ikvienam interesentam. 

CERN patlaban strādā pieci Latvijas zinātnieki – RTU profesors Toms Torims, kurš ir arī Latvijas pārstāvis CERN, kā arī RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra pētnieki Artūrs Ivanovs, Guntis Pikurs, Kārlis Dreimanis un Viesturs Veckalns. Toms, Kārlis un Guntis Fizikas skolotāju dienas konferencē bija gidi, kuri cauri CERN zinātnes labirintiem virtuāli izvadāja Latvijas fizikas skolotājus. 

CERN roku rokā strādā fiziķi un inženieri – fiziķi nodarbojas ar zinātniskajiem pētījumiem augstas enerģijas daļiņu fizikā, savukārt «inženieru uzdevums šeit ir realizēt fiziķu sapņus», piedāvājot tehniskus risinājumus zinātnieku ideju īstenošanai, stāsta Kārlis, kurš pats ir augstas enerģijas daļiņu fiziķis. 

Kopā ar Kārli, Gunti un Tomu Latvijas fizikas skolotāji paviesojās pazemē pie CMS (Compact Muon Solenoid) detektora, kuru izmanto, lai fiksētu jaunus fizikas fenomenus. CMS eksperimentā piedalās arī Latvijas zinātnieki Kārlis un Viesturs, savukārt Guntis strādā pie inženiertehniskajiem risinājumiem – automatizē milzīgās divdaļīgās durvis, kuru augstums ir 6 metri un abu daļu kopējais svars – gandrīz 8 tonnas. 

Katru gadu Latvijas Fizikas skolotāju asociācija fizikas skolotājiem organizē ekskursiju uz CERN, tomēr Covid-19 pandēmijas dēļ patlaban CERN apmeklējums nav iespējams, tāpēc priekšstatu par CERN iespējams gūt, noskatoties video. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

2. decembris, 2020 plkst. 16:53

Līdzīgi raksti

Jaunumi