Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Ēnu diena RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrā

14. februāris, 2019

Ēnu dienas ietvaros RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centru apmeklēja 12 zinātkāri skolēni no Āgenskalna Valsts Ģimnāzijas, Rīgas 33. vidusskolas un Jelgavas 5. vidusskolas. Skolēniem bija iespēja iepazīsties ar projektu,  kurā Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN) un vadošajiem industrijas pārstāvjie mekē risinājumu samilzušai vides problēmai  —  kuģu izplūdes gāzu attīrīšanai, izmantojot inovatīvu metodi ar daļiņu paātrinātāju.

RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs ir koordinators projektam «Proof of Concept», kas paredz testēt inovatīvu metodi, kuģu izplūdes gāzu attīrīšanai izmantojot lineāru daļiņu paātrinātāju. Divu gadu laikā plānots veikt sākotnēju pētījumu, lai izprastu, vai šai metodei ir potenciāls sniegt risinājumu, lai kuģu degvielas izmeši nepiesārņotu pasaules okeānu. Jaunās metodes testēšana notiks Rīgas kuģu būvētavā, kur arī jauniešiem bija iespēja pabūt un savām acīm apskatīt sauso doku, uz kura notiks testēšanas darbi ar daļiņu paātrinātāju.

Skolēni arī apmeklēja RTU Laboratoriju māju, kurā atrodas Enerģētikas un elektrotehnikas un Mašīnzinību, transporta un aeronautikas — laboratorijas. Skolēniem apmeklēja Automobiļu ekspluatācijas, Motoru, Medicīnas iekārtu, Aeronautikas, kā arī citas laboratorijas. Ekskursijas noslēgumā arī uzkāpa uz mājas jumta un apskatīja RTU helihopteru.

14. februāris, 2019 plkst. 13:59