Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

CMS eksperimenta Latvijas zinātnieku grupu CERN vadīs RTU pētnieks Kārlis Dreimanis

7. decembris, 2020
CERN strādājošo Latvijas zinātnieku grupa kopā ar Latvijas prezidentu Egilu Levitu, kad viņš šā gada janvārī apmeklēja CERN. Foto – Valsts prezidenta kanceleja

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra zinātnieks Kārlis Dreimanis, kurš strādā Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), ir kļuvis par CMS Latvijas grupas vadītāju. Viņa vietnieks būs RTU zinātnieks Andris Ratkus.

CMS (The Compact Muon Solenoid) eksperimentā, kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus, Latvijas zinātnieku grupa darbojas jau kopš 2017. gada. Grupā apvienojušies RTU un Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki, kuri darbojas Top kvarku fizikas, lielu datu apstrādes un mašīnbūves tehnoloģijas jomā.

K. Dreimaņa kā grupas vadītāja pienākums ir pārstāvēt Latvijas zinātniekus CMS eksperimentā un rūpēties, lai viņiem ir darbam nepieciešamais nodrošinājums. Tāpat grupas vadītājs ir atbildīgs, lai Latvijas zinātnieki izpilda visas saistības, ko Latvija ir apņēmusies, iesaistoties eksperimentā, kā arī pārstāv Latviju CMS eksperimenta padomē, kas pieņem lēmumus par dažādiem ar eksperimentu saistīties aspektiem.

CMS eksperiments ir viens no četriem eksperimentiem, kas saistīti ar CERN Lielo hadronu paātrinātāju, un tā mērķis ir novērot un fiksēt jaunus fizikas fenomenus. Viens no plašāk zināmajiem šādiem atklājumiem ir Higsa bozons, kura eksistenci CERN zinātnieki pierādīja 2012. gadā. CMS eksperimentā piedalās vairāk nekā 4000 fiziķu, inženieru un datorzinātņu speciālistu no vairāk nekā 40 valstīm un 200 zinātniskajiem institūtiem.

Kopumā patlaban CERN strādā pieci Latvijas zinātnieki – RTU profesors Toms Torims, kurš ir arī Latvijas pārstāvis CERN, kā arī RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra pētnieki K. Dreimanis, Artūrs Ivanovs, Guntis Pikurs un Viesturs Veckalns, bet vēl vairāki zinātnieki, arī A. Ratkus, gaida iespēju, kad, pierimstot Covid-19 pandēmijai, būs iespēja doties uz CERN.

7. decembris, 2020 plkst. 9:05