Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

CERN nedēļā RTU aicina iepazīt Eiropas Kodolpētniecības centru

22. maijs, 2017
.
.
.
CERN nedēļu Latvijā atklāja (no kreisās) Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs, CERN starptautisko attiecību direktore Charlotte Warakaulle, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis un RTU rektors Leonīds Ribickis. Foto: LETA

Pirmdien, 22. maijā, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātē (AF), Ķīpsalas ielā 6, tika atklāta Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) zinātnes nedēļa Latvijā un CERN interaktīvā izstāde. CERN nedēļā, kas ilgs līdz 26. maijam, CERN zinātnieki lasīs populārzinātniskas lekcijas par CERN darbību un pētījumiem, un ikvienam būs unikāla iespēja interaktīvajā izstādē iepazīt Lielā hadronu paātrinātāja tuneli un tā darbības principus.  
Fotogalerija

CERN nedēļas mērķis — veidot savstarpējus kontaktus, lai Latvija tuvākajos gados kļūtu par CERN dalībvalsti. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) jau ir paudusi tam atbalstu un gatavojas rosināt valdībā lemt par Latvijas dalību CERN. Simboliski Latvijas politisko gribu ir apliecinājis arī ministru prezidents Māris Kučinskis — K. Šadurskis pirmdien, tiekoties ar CERN amatpersonām, nodeva M. Kučinska parakstītu vēstuli, kurā viņš apliecina, ka Latvija ir gatava sākt procesu, lai iestātos CERN sākumā asociētās, bet vēlāk — dalībvalsts statusā. 

Lai valsts kļūtu par dalībvalsti, ir jāizpilda trīs nosacījumi — nepieciešams valdības akcepts, industrijas spēja izpildīt iespējamos CERN pasūtījumus un valsts zinātnieku kapacitāte augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumu jomā. Rīgā CERN amatpersonas tiekas ar izglītības un zinātnes ministru, ārlietu ministru, kā arī Saeimas deputātiem, apspriežot potenciālo Latvijas dalību CERN.   

«Sabiedrību ir nepieciešams iepazīstināt ar CERN. Esmu CERN bijis un varu teikt – viens ir par to lasīt, pavisam kas cits – redzēt,» atklāšanā sacīja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, paužot atbalstu Latvijas ceļam uz CERN. Arī CERN starptautisko attiecību direktore Charlotte Warakaulle savā uzrunā aicināja Latviju veidot ciešākas saites ar CERN, akcentējot, ka tas būtu abpusējs ieguvums gan zinātnei, gan industrijai. «Šis ir vērtīgs ieguldījums mūsu nākotnē, strādāsim, lai to realizētu!» sacīja RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis. 

Latvijai kļūstot par CERN dalībvalsti, Latvijas zinātniekiem pavērtos plašas sadarbības iespējas starptautiskos projektos, bet Latvijas uzņēmēji savus pakalpojumus varētu piedāvāt CERN. Par industrijas un CERN potenciālo sadarbību tiks spriests 24. maijā plkst. 11.30-13.00 Latvijas uzņēmēju un CERN pārstāvju apaļā galda diskusijā, kuru būs iespējams vērot arī tiešraidē

22. un 23. maijā RTU AF CERN zinātnieki lasīs lekcijas, plašam interesentu lokam piedāvājot iepazīties ar CERN un tā pētījumiem. Piemēram, uzzināt par Lielo hadronu paātrinātāju un atklājumiem, kas veikti ar tā palīdzību, un kādi pētījumi iecerēti nākotnē.

Savukārt līdz 26. maijam RTU AF, Ķīpsalas ielā 6, darbosies interaktīvā izstāde, kur ikvienam būs unikāla iespēja, «spēlējot futbolu» ar protoniem, novērot, kā Higsa daļiņas piešķir matērijai masu, tā gūstot izpratni, kā tika atklāts Higsa bozons. 

CERN nedēļu Latvijā RTU rīko kopā ar CERN un Izglītības un zinātnes ministriju, un šis ir RTU mērķtiecīga piecu gadu darba rezultāts, jo, 2012. gadā uzsākot sadarbību ar CERN, RTU ir strādājusi, lai ne tikai stiprinātu RTU un CERN zinātniskās saites, bet veicinātu  Latvijas kļūšanu par CERN dalībvalsti.

CERN jau 60 gadus ir galvenais daļiņu fizikas izpētes centrs pasaulē. Tajā veikti visprogresīvākie atklājumi, kas ietekmē globālo attīstību, – izgudrots internets un 2012. gadā, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, atklāts Higsa bozons. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. maijs, 2017 plkst. 17:15

Līdzīgi raksti

Jaunumi