Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

CERN Latvijas darba grupa sanāksmē apspriež aktualitātes zinātnieku un uzņēmēju sadarbībā ar CERN

21. maijs, 2020
.
.
.
Foto: pixabay.com

Trešdien, 20. maijā, attālināti norisinājās Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) Latvijas grupas sanāksme, kurā tika apspriesti jautājumi gan par aktualitātēm Latvijas iestāšanās procesā CERN, gan arī par Latvijas zinātnieku un uzņēmēju iesaistē CERN koordinētās akcijas «CERN Against COVID-19 Task Force» aktivitātēs, gan citiem ar CERN saistītiem jautājumiem.

Par Latvijas iestāšanās statusu ceļā uz CERN ziņoja CERN zinātniskais līdzstrādnieks un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors Toms Torims. Tāpat T. Torims un pārējie centra darbinieki sanāksmes dalībniekus informēja, kā veicas sadarbība ar citām augstskolām un uzņēmējiem, kopīgi iesaistoties CERN projektos un citās aktivitātēs. Piemēram, kā veicas ar šā gada augustā paredzētās CERN Baltijas vasaras skolas augstas enerģijas daļiņu un paātrinātāju tehnoloģiju jomā organizēšanu un augstas enerģijas daļiņu un paātrinātāju tehnoloģiju doktorantūras studiju programmas izstrādi.

Tika pārrunāta arī Latvijas zinātnieku iesaiste akcijā «CERN Against COVID-19 Task Force». CERN strādājošie RTU zinātnieki piedalās plaušu ventilatora un sejas masku izstrādē, savukārt CERN Baltijas grupas partnerinstitūcijas un citi partneri atvēlējuši savus superdatorus – skaitļošanas resursus, lai zinātnieki Latvijā un pasaulē varētu nodarboties ar skaitļošanu, pētot Covid-19 un meklējot medikamentus vīrusa ierobežošanai un izskaušanai.

Starpdisciplinārā nacionālā darba grupa ir izveidota, lai koordinētu zinātnisko institūciju un uzņēmēju sadarbību ar CERN, iesaistoties zinātniskajos pētījumos, eksperimentos un projektos. Darba grupā strādā RTU, Latvijas Universitāte (LU), Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas ražotāji, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un nozaru asociācijas, kā arī Izglītības un zinātnes ministrija, Ārlietu ministrija un Ekonomikas ministrija. Darba grupas aktivitātes koordinē nacionālais CERN kontaktpunkts, kura funkciju pilda RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs. Šajā sanāksmē piedalījās rekordliels dalībnieku skaits – 31 pārstāvis no grupā iesaistītajām Latvijas institūcijām.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

21. maijs, 2020 plkst. 14:55

Līdzīgi raksti

Jaunumi