Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

CERN Baltijas grupa vienojas par zinātniskās konferences un Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skolas norises laiku

6. jūnijs, 2023
.
.
.
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Kāds ir visu trīs Baltijas valstu progress sadarbībā ar Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN), to savā kārtējā sanāksmē, kas notika Kauņā, apsprieda CERN Baltijas grupa. Tikšanās laikā arī iezīmējās jau konkrēti datumi, kad šogad notiks Baltijas konference un Baltijas Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skola. 

Viena no aktuālākajām vēstīm sanāksmes laikā bija Latvijas informācija, ka Latvijā ir nodibināts Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts. Tas šā gada pavasarī izveidots Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē un tā mērķis – stiprināt daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju zinātnes nozares Latvijā un izveidot spēcīgu augstas enerģijas daļiņu un paātrinātāju tehnoloģiju kopienu, kas spējīga ilgtermiņā sadarboties ar CERN. 

Partneri arī vienojās, ka trešā CERN Baltijas konference, ko pirmoreiz rīkos Latvija, šogad notiks RTU 9.–11. oktobrī. Konferences mērķis ir stiprināt CERN Baltijas grupas partneru  un citu ieinteresēto pušu sadarbību, kā arī izveidot starpdisciplināru platformu plašākai Baltijas valstu ilgtermiņa sadarbībai ar CERN. Iepriekšējos gados konference notika Igaunijā un Lietuvā. 

Savukārt Baltijas Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skola, ko rīkos Kauņas Tehnoloģiju universitāte, notiks  Lietuvā, Palangā 7.– 11. augustā. Skolas mērķauditorija ir doktorantūras pirmā gada un maģistrantūras otrā gada studenti, kuriem augstas raudzes zinātnieki, to skaitā no CERN, lasa lekcijas par augstas enerģijas fizikas teorijas pamataspektiem, kā arī jaunākajām tehnoloģijām un aktuālajiem CERN pētījumiem. Iedibinājusies tradīcija, ka Baltijas skolas notiek pie jūras, jo pirmā skola, ko rīkoja RTU, notika Klapkalnciemā, bet otrā – Sāmsalā, jo to organizēja Tallinas Tehnoloģiju augstskola.  

Sanāksmes laikā tika aktualizēta informācija arī par RTU un Latvijas Universitātes (LU) kopējo doktorantūras programmu «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», kurā šogad jau trešo reizi tiks uzņemti jaunie studenti. Tāpat tika pārrunāta valsts pētījumu programmas «Augstas enerģijas fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» realizācija. 2022. gadā Latvijas valdība jau otro reizi piešķīra finansējumu šai programmai, kurai ir būtiska loma ceļā uz Latvijas mērķi – kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. Šīs programmas projektu paredzēts īstenot līdz 2026. gadam, un to veic RTU Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts sadarbībā ar LU un LU Cietvielu fizikas institūtu.

CERN Baltijas grupa ir dibināta 2018. gadā, lai koordinētu zinātniskās aktivitātes starp Baltijas valstīm un CERN. Baltijas grupā ietilpst galvenās Baltijas valstu universitātes – RTU, LU, Rīgas Stradiņa universitāte, Daugavpils Universitāte, Ventspils Augstskola, Tartu Universitāte, Tallinas Tehnoloģiju universitāte, Tallinas Nacionālais ķīmijas fizikas un biofizikas institūts, Viļņas Universitāte, Kauņas Tehnoloģiju universitāte, Vītauta Dižā universitāte, Lietuvas Enerģētikas institūts un Lietuvas Veselības zinātņu universitāte. 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

6. jūnijs, 2023 plkst. 17:57

Līdzīgi raksti

Jaunumi