Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

CERN Baltijas grupa vienojas par nozīmīgiem zinātnes un studiju pasākumiem 2023. gadā

2. decembris, 2022
.
.
.
Foto: CERN

Nākamo, jau trešo, Eiropas  Kodolpētniecības centra (CERN) Baltijas konferenci rīkos Latvija, un tā notiks Rīgā, savukārt trešā Baltijas Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skola notiks Lietuvā, Palangā. Abi pasākumi paredzēti 2023. gadā. Tā lēmusi Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) Baltijas grupa, tiekoties savā kārtējā, jau desmitajā, sanāksmē, kas notika Tallinā. 

CERN Baltijas konferenci, kuras mērķis ir stiprināt CERN Baltijas grupas partneru  un citu ieinteresēto pušu sadarbību, kā arī izveidot starpdisciplināru platformu plašākai Baltijas valstu ilgtermiņa sadarbībai ar CERN, 2023. gada rudenī rīkos Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs. 

Jau par tradīciju ir kļuvusi Latvijas, Lietuvas un Igaunijas zinātnieku, industrijas un lēmumpieņēmēju tikšanās, kuras laikā saturiski tiek aptverts visu jomu – fizikas, inženierzinātņu, skaitļošanas tehnoloģiju, pētniecības, industrijas, lēmumpieņemšanas – spektrs, kurā Latvija, Lietuva un Igaunija sadarbojas ar CERN. Konferences dalībnieki stāsta par saviem pētījumiem, kas tematiski aptver paātrinātāju tehnoloģijas, detektoru darbību, augstās tehnoloģijas, augstas enerģijas fiziku, datu zinātni, IT tehnoloģijas, kā arī nukleāro medicīnu, daloties pieredzē, kādus pētījumus veic, sadarbojoties ar CERN, un kādi ir panākumi. Pirmo konferenci rīkoja Igaunija, bet otro – Lietuva.  

Savukārt CERN Baltijas Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skolas mērķauditorija ir doktorantūras pirmā gada un maģistra studiju otrā gada studenti, kuriem augstas raudzes zinātnieki, to skaitā arī no CERN, lasa lekcijas par augstas enerģijas fizikas teorijas pamataspektiem, kā arī jaunākajām tehnoloģijām un aktuālajiem CERN pētījumiem. 2023. gada vasarā šo skolu organizēs Kauņas Tehnoloģiju universitāte, un tā notiks Palangā. Iedibinājusies tradīcija, ka Baltijas skolas notiek pie jūras, jo pirmā skola, ko rīkoja RTU, notika Klapkalnciemā, bet otrā – Sāmsalā, jo to organizēja Tallinas Tehnoloģiju augstskola.  

Bez jau minētajiem jautājumiem CERN Baltijas grupa apsprieda arī katras valsts progresu ceļā uz pilntiesīgas CERN dalībvalsts statusu. Igaunijai ir iecere par CERN dalībvalsti kļūt jau 2023. gadā, kamēr Latvija patlaban veic nepieciešamos sagatavošanās darbus, lai arī tuvākajos gados tiktu uzņemta CERN valstu saimē. Patlaban visām trim Baltijas valstīm ir CERN asociēto dalībvalstu statuss. 

Sanāksmē Baltijas valstu partneri tika informēti arī par ieceri Baltijā veidot nākotnes projektu – inovatīvu daļiņu terapijas centru, kur būtu iespēja veikt pētījumus, kā ar inovatīvām metodēm ārstēt līdz šim grūti ārstējamās onkoloģiskās slimības, un līdz ar to Baltijas reģionā attīstīt jaunu pētniecības virzienu. Tāpat tika pārrunāta rudenī notikusī Baltijas industrijas dienu norise CERN. 

CERN Baltijas grupa ir dibināta 2018. gadā, lai koordinētu zinātniskās aktivitātes starp Baltijas valstīm un CERN. Baltijas grupā ietilpst galvenās Baltijas valstu universitātes – RTU, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Daugavpils Universitāte, Ventspils Augstskola, Tartu Universitāte, Tallinas Tehnoloģiju universitāte, Tallinas Nacionālais ķīmijas fizikas un biofizikas institūts, Viļņas Universitāte, Kauņas Tehnoloģiju universitāte, Vītauta Dižā universitāte, Lietuvas Enerģētikas institūts un Lietuvas Veselības zinātņu universitāte.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

2. decembris, 2022 plkst. 14:30

Līdzīgi raksti

Jaunumi