RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs
Parādīt izvēlni
RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs

CERN apmeklē Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Anita Muižniece

11. oktobris, 2019
.
.
Foto: CERN

Latvijai turpinot ceļu pretim dalībai Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), pēc Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesora un CERN zinātniskā līdzstrādnieka Toma Torima iniciatīvas 11. oktobrī CERN apmeklēja Izglītības un zinātnes ministrijas delegācija.

Ar CERN darbību un zinātniskajiem sasniegumiem iepazinās Izglītības un zinātnes (IZM) ministrijas parlamentārā sekretāre Anita Muižniece.

Viņu pavadīja Latvijas vēstnieks ANO Ženēvā Jānis Kārkliņš un T. Torims. A.Muižniece  tikās ar plašu CERN zinātnieku un pārstāvju delegāciju, kurā ir arī RTU doktorants un CERN pētnieks Artūrs Ivanovs.

Vizītes laikā tika pārrunāta Latvijas zinātnieku dalība CERN eksperimentos, kopīgos zinātniskos projektos un apspriesti nākotnes plāni. Kā arī pārrunātas un atbalstītas CERN Baltijas grupas aktivitātes. Delegācija apmeklēja CMS eksperimentu un CERN laboratorijas, tikās ar Latvijas zinātniekiem, kas strādā CERN. CERN ekspertu grupa tika š.g. 20. novembrī ielūgta uz Latviju, lai strādātu pie iestāšanās pieteikuma dokumentācijas un koordinētu turpmākos soļus.

Latvijas valdība ir apstiprinājusi Latvijas vēlmi iestāties CERN asociētās dalībvalsts statusā un iesniegt pieteikumu CERN padomē š.g. decembrī.

CERN jau 60 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi. Tieši  CERN ir izgudrots internets, bet viens no publiski zināmākajiem atklājumiem — pirms sešiem gadiem ar Lielā hadronu paātrinātāja palīdzību pierādītā Higsa bozona eksistence. Latvijas zinātniekiem dalība CERN pavērs jaunas iespējas pasaules fiziķu citadelē veikt dažādus pētījumus, piedalīties CERN zinātnes projektos un sadarboties ar citām valstīm, savukārt doktorantiem – izstrādāt savus doktora darbus CERN. Uzņēmējiem būs iespēja pretendēt uz CERN pasūtījumiem, jo, lai nodrošinātu zinātnisko darbību, ir nepieciešamas dažādas tehnoloģiskas iekārtas, kuras CERN var piegādāt Latvijas uzņēmumi.

Šodien saņemts oficiāls paziņojums, ka Horvātija ir uzņemta CERN asociētās dalībvalsts statusā.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

11. oktobris, 2019 plkst. 16:19

Līdzīgi raksti

Jaunumi