Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Ārlietu ministrs Rinkēvičs apliecina Latvijas ieinteresētību veidot ciešas saites ar CERN

1. marts, 2017
.
.
.
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (no kreisās), RTU profesors un Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims un ārlietu ministra padomnieks Daniels Pavļuts tikšanās laikā CERN. Publicitātes foto

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) centieni Latviju tuvināt Eiropas Kodolpētniecības centram (CERN) soli pa solim gūst reālus apveidus – ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, viesojoties Ženēvā un tiekoties ar CERN amatpersonām, apliecinājis Latvijas interesi veidot ciešākas saites ar CERN, lai veicinātu Latvijas zinātnieku, studentu, skolēnu un skolotāju, kā arī uzņēmumu sadarbības iespējas ar Eiropas kodolpētniecības flagmani. Ārlietu ministra viedoklis ir ļoti nozīmīgs, jo tieši viņa vadītā ministrija atbild par Latvijas dalību starptautiskajās organizācijās. RTU profesors un Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims prognozē, ka labvēlīgos apstākļos Latvija par CERN dalībvalsti varētu kļūt tuvāko piecu gadu laikā.

E. Rinkēvičs, iepazīstoties ar CERN, tikās ar augstām kodolpētniecības centra amatpersonām – CERN Ģenerāldirektora vietnieci starptautiskās sadarbības jautājumos Šarloti Varakauli (Charlotte Warakaulle) un padomnieku Kristofu Šēferu (Christoph Schäfer), kurš ir atbildīgs par CERN attiecībām ar Latviju. Ministrs apliecināja, ka CERN un Latvijas sadarbība sekmētu Latvijas tautsaimniecības attīstību, jo veicinātu gan Latvijas zinātnieku iesaisti CERN projektos, gan arī sniegtu iespēju dažādu jomu, piemēram, telekomunikāciju, mašīnbūves, informācijas tehnoloģijas uzņēmumiem ražot un piegādāt savu produkciju CERN, kas ir viens no nozīmīgākajiem inženiertehnisko pakalpojumu iepircējiem Eiropā.

«Ministra vizīte bija sekmīga, jo tās laikā CERN guva apliecinājumu, ka Latvija ir gatava ciešākai sadarbībai. Svarīgi, ka ministram bija iespēja klātienē iepazīties ar CERN un gūt priekšstatu, kā šajā kodolpētniecības citadelē ik dienu norisinās globālā līmenī ļoti svarīgi pētījumi un atklājumi,» saka T. Torims. E. Rinkēvičam un Latvijas delegācijai bija iespēja apskatīt arī Latvijā plašākai auditorijai vislabāk zināmo tehnoloģisko iekārtu – lielo hadronu paātrinātāju, ar kura palīdzību pirms dažiem gadiem tika pierādīta Higsa bozona eksistence. CERN jau 60 gadu ir galvenais kodolizpētes centrs pasaulē, kur veikti visprogresīvākie atklājumi, kas ietekmē pasaules attīstību. Piemēram, tieši CERN ir izgudrots internets.

Latvija līdz šim valstiskā līmenī nav sadarbojusies ar CERN. Toties sadarbību ar Eiropas kodolpētniecības flagmani pati saviem spēkiem jau piecu gadu garumā veido RTU, piedaloties kopējos zinātniskajos projektos. Tieši pateicoties RTU un T. Torima centieniem, 2016. gada 31. oktobrī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, piedaloties RTU rektoram akadēmiķim Leonīdam Ribickim, Ženēvā parakstīja Latvijas valdības un CERN Zinātniskās un tehniskās sadarbības līgumu, kas ļauj Latvijas zinātniekiem tieši piedalīties CERN zinātniskajos projektos.

Arī RTU un CERN sadarbība kļūst aizvien intensīvāka — ir sākts kopējs darbs starptautiskā projektā, izstrādājot tehnoloģijas un materiālus jauniem paātrinātājiem. RTU zinātnieki un doktoranti jau līdz šim regulāri viesojušies CERN, savukārt CERN zinātnieki RTU lasījuši vieslekcijas. Ar RTU finansiālu atbalstu Latvijas fizikas skolotāji jau divas reizes ir viesojušies Kodolpētniecības centrā, iegūstot vērtīgas zināšanas par kodolfiziku, lai tās vēlāk varētu izmantot mācību darbā. Tāpat CERN mācību vizītē ir uzturējušies RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni. Savukārt kopš šā gada janvāra RTU ir arī savs pārstāvis CERN – T. Torims, kurš varētu kļūt arī par Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvi centrā un kura uzdevums ir sekmēt Latvijas kļūšanu vispirms par asociēto un pēc tam – par CERN dalībvalsti.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

1. marts, 2017 plkst. 10:57

Līdzīgi raksti

Jaunumi