RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs
Parādīt izvēlni
RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs

FCC

remote manipulations and application of unconventional repair technologies in the fcc tunnel

RTU un FCC:

  • 2015. gadā tika parakstīts savstarpējās sapratnes memorands starp Rīgas Tehnisko universitāti un CERN par sadarbību Nākotnes daļiņu paātrinātāja (FCC) pētījumā.
  • Tas paver aizraujošas iespējas iesaistīties FCC inženiertehnisko izaicinājumu pārvarēšanā, kā arī sadarbību ar citām CERN partneraugstskolām un organizācijām.
  • Memorands iekļauj RTU pētnieku uzņemšanu CERN un brīvu piekļuvi nepieciešamajiem resursiem projekta ietvaros.
  • Ņemot vērā FCC sarežģītību un apmērus, nepieciešamība pēc regulāras iekārtu apsekošanas un remonta pieaugs eksponenciāli. Tādēļ Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki aktīvi strādā pie jaunu konceptu izstrādes FCC tuneļa ekspluatācijai un remontam, piemēram, robotu pielietošana un telemanipulācija, kā arī additive manufacturing tehnoloģijas ar lāzeri.

Vēlme vairot mūsu zināšanas par pasaules uzbūvi un dabas likumiem rada nepieciešamību sasniegt aizvien augstākus enerģijas līmeņus daļiņu fizikas eksperimentu laikā. Lai pietuvotos šim mērķim nākotnē, jau šodien tiek veidotas pētnieku grupas un definēti izaicinājumi lielākā daļiņu paātrinātāja Pasaulē izbūvei.

Nākotnes daļiņu paātrinātāja (FCC) pētījums ietver konceptuāla dizaina izstrādi, kas ietver FCC integrāciju esošajā CERN paātrinātāju kompleksā, taču ar ievērojami lielāku enerģijas līmeni un izšķirtspēju nekā iepriekšējiem paātrinātājiem (SPS, Tevatron, LHC).

Projekts ietver protona/protona (hardonu) un elektrona/pozitrona (leptonu) daļiņu paātrinātāju izpēti, kā arī padziļinātu nepieciešamās infrastruktūras un darbības konceptu analīzi, lai identificētu izaicinājumus, kurus nepieciešams pārvarēt, lai realizētu Nākotnes daļiņu paātrinātāja izbūvi un tā sekmīgu darbību.

Nākotnēs daļiņu paātrinātāja augstā precizitāte un sasniegtais enerģijas līmenis varētu ļaut mums izzināt tālāk dabas lielākos noslēpumus un rast atbildi tādiem jautājumiem kā – kādēļ matērija un antimatērija neeksistē proporcionāli vienādos daudzumos un vai var radīt pierādījumus tumšās matērijas eksistencei?

Nākotnes daļiņu paātrinātāja (FCC) pētījums