Project

.
.
Development of optical frequency combs for fiber-optic communication systems (COMBSYS)
Project title: Development of optical frequency combs for fiber-optic communication systems (COMBSYS)
Project short title: COMBSYS
Number of project implementation agreement: 1.1.1.2/VIAA/4/20/659
Registration number: 4414
Department: Institute of Telecommunications
Administrating department: Doctoral Studies Unit
Finance fund: ERAF, 1.1.1.2. “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts”
Project RTU role: The sole implementer of the project
Status: Ended
Project start date: 01.01.2021.
Project end date: 30.06.2023.
Title of grant issuer: Valsts izglītības attīstības aģentūra
General manager: Vjačeslavs Bobrovs
Administrative manager: Ilze Pusbarniece
Total finance:
Projekta kopējais finansējums ir 111 504.90 EUR (t.sk. ERAF finansējums 85% - 94 779.16 EUR, Valsts budžeta finansējums 10% - 11 150.49 EUR, RTU līdzfinansējums 5% - 5 575.25 EUR)
Summary:

Pētniecības pieteikuma mērķis ir izpētīt un izstrādāt dažāda veida optisko frekvenču ķemmju (OFC) ģeneratorus šķiedru optiskajām sakaru sistēmām, lai palielinātu to datu pārraides veiktspēju. Projekta pieteikuma mērķis pilnībā atbilst 1.1.1.2. pasākuma mērķim. Respektīvi, projekta ietvaros tiks attīstītas Rīgas Tehniskās universitātes (RTU)Telekomunikāciju institūta vadošā pētnieka Ilya Lyashuk(Iļjas Ļašuka) kā jaunā zinātnieka prasmes optisko frekvenču ķemmju izstrādē daudzviļņu gaismas avotu ģeneratoru pielietojumiem, šķiedru optisko pārraides sistēmu (turpmāk, ŠOPS) modelēšanā un izveidē, kā arī tiks palielināta zinātniska kapacitāte, gūstot jaunu pieredzi saistībā ar ŠOPS modelēšanu un eksperimentālo realizāciju, kas tiks iegūta projekta laikā. Līdz ar to RTU pieaugs jauno zinātnieku skaits, kuri ir pilnveidojuši savu kompetenci, tādējādi nodrošinot pētniecības kompetenču pilnveidošanu, cilvēkresursu atjaunotni un kvalificētu speciālistu skaita pieaugumu RTU. Projekta zinātniskais mērķis paredz jaunu IKT tehnoloģiju izstrādi, tādejādi tas atbilst Latvijas RIS3 4. izaugsmes prioritātei-Modernas un mūsdienu prasībām atbilstošas IKT sistēmas attīstība privātajā un valsts sektorā. Sasniedzot mērķi, tiks izveidots vismaz viens eksperimentāls OFC ģeneratoramodelis, kuru turpmāk var izmantot daudzkanālu WDM datu pārraidei optiskajā C joslā, kur starpkanālu intervāls atbilst ITU-T G. 694.1 rekomendācijai un ir no 12.5 GHz līdz100 GHz vai platāks. Projekta mērķis ir sasniedzams ar pētniecības pieteikumā pieejamajiem resursiem plānotajā termiņā, jo jaunajam zinātniekam Ilya Lyashukit atbilstoša kompetence, prasmes un zināšanas, kas aptver –šķiedru optiskās sakaru sistēmas, daudzviļņu gaismas avotus (OFC), šķiedras Brega režģu optiskos sensoru, stimulēto Briljuēna izkliedi (SBS), jaukta datu pārraides ātruma WDM šķiedru optiskās sistēmas, šķiedru optisko pastiprinātājus(Raman, Erbija leģētos (EDFA), parametriskos pastiprinātājus(FOPA)), modulācijas formātus/ optisko nesējfrekvenču pārveidošanu, nelineāro četru viļņu mijiedarbi (WDM), kā arī programmatūru-MATLAB, VPIphotonics, OptSim, u.c.

Activities:
Plānotās darbības ietver uz dažādām fiziskajām realizācijām un uzbūvēm balstītu OFC ģeneratoru izpēti. Kā rezultātā, šīs tehnoloģijas tiks novērtētas pēc to veiktspējas, piemēram, ģenerētā nesēja līnijas platuma, kvalitātes faktora Q, uztvertā datu signāla bitu kļūdas koeficienta (BER), kas ļaus atrast vispiemērotāko OFC tehnoloģiju mūsdienu viļņgarumdales blīvētām (WDM) šķiedru optiskajām sakaru sistēmām. Projekts ietver arī ārzemju mobilitāti, ilgtermiņa pētniecības aktivitātes, iegūstot jaunas zināšanas un radot inovācijas, kam seko zināšanu izplatīšana.
Project published on RTU website: 14.01.2021.

University