Project

.
.
Tilts uz oglekļa neitralitāti enerģijas kopienās: sociālās un humanitārās zinātnes satiekas ar enerģētikas pētījumiem
Project title: Tilts uz oglekļa neitralitāti enerģijas kopienās: sociālās un humanitārās zinātnes satiekas ar enerģētikas pētījumiem
Project short title: BRIDGE
Number of project implementation agreement: lzp-2020/1-0256
Registration number: 4385
Department: Department of Environment and Energy Systems
Administrating department: Department of Environment and Energy Systems
Finance fund: LZP fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts
Project RTU role: The sole implementer of the project
Status: Ended
Project start date: 01.01.2021.
Project end date: 31.12.2023.
Title of grant issuer: Latvijas Zinātnes padome
General manager: Andra Blumberga
Administrative manager: Terēza Bezručko
Total finance:
Projekta kopējais finansējums ir 300 000.00 EUR
Summary:

Lai sasniegtu ambiciozos klimata mērķus, jaunie enerģijas piegādes un patēriņa veidi prasa dziļas strukturālas pārmaiņas enerģētikā. Tehnoloģiskā pieeja globālo klimata problēmu risināšanai ir tikai daļa no kopuma. Lai nodrošinātu energoefektivitātes tehnoloģiju izplatību, pētījumi enerģētikā jāpapildina ar sociālo zinātņu perspektīvu, kas analizē motivāciju un lēmumu pieņemšanas struktūru, pamatojoties uz tradīcijām, vērtībām, ieradumiem, attieksmēm un uzskatiem. Ir jāmaina veids, kā politikas veidotāji uztver cilvēkus – no pasīvām vienībām, kurām piemērot politiku, uz aktīvām figūrām, kas piedalās enerģētiskajā pārejā uz oglekļa mazietilpīgu sabiedrību. Projekta priekšlikums ir izstrādāt politikas simulācijas instrumentu politikas veidotājiem, kas ļauj izvērtēt alternatīvu biznesa modeļu ieviešanu, enerģijas kopienu izveidei, ņemot vērā dažādus psiholoģiskos un sociālos uzvedības aspektus maza mēroga kooperatīvās enerģijas sistēmās. Sistēmdinamikas modeļi sarežģītām sistēmām palīdz atšķetināt sarežģītas problēmas. Projektā izstrādātās viena un vairāku spēlētāju spēles dinamisko lēmumu pieņemšanas procesu izpētei atspoguļos kompromisus kopienas mēroga atjaunojamās enerģijas sistēmām un energoefektivitātes pasākumiem un parādīs, kā maksimāli palielināt AER ražošanu un samazināt enerģijas patēriņu, iesaistot patērētājus un modelējot šīs iespējas vienlaikus. Izstrādātais modelis palīdzēs mazināt oglekļa neitralitātes plaisu, izmantojot sociāli – tehnoloģisku pāreju enerģētikā.

Activities:
Projekta priekšlikums ir izstrādāt politikas simulācijas instrumentu politikas veidotājiem, kas ļauj izvērtēt alternatīvu biznesa modeļu ieviešanu, enerģijas kopienu izveidei, ņemot vērā dažādus psiholoģiskos un sociālos uzvedības aspektus maza mēroga kooperatīvās enerģijas sistēmās. Sistēmdinamikas modeļi sarežģītām sistēmām palīdz atšķetināt sarežģītas problēmas. Projektā izstrādātās viena un vairāku spēlētāju spēles dinamisko lēmumu pieņemšanas procesu izpētei atspoguļos kompromisus kopienas mēroga atjaunojamās enerģijas sistēmām un energoefektivitātes pasākumiem un parādīs, kā maksimāli palielināt AER ražošanu un samazināt enerģijas patēriņu, iesaistot patērētājus un modelējot šīs iespējas vienlaikus. Izstrādātais modelis palīdzēs mazināt oglekļa neitralitātes plaisu, izmantojot sociāli – tehnoloģisku pāreju enerģētikā.
Project published on RTU website: 04.01.2021.

University