Project

.
.
Accelerator Research and Innovation for European Science and Society
Project title: Accelerator Research and Innovation for European Science and Society
Project short title: ARIES
Number of project implementation agreement: 730871
Registration number: 2602
Department: Centre of High Energy Physics and Accelerator Technologies
Administrating department: Unit for Research Projects
Finance fund: Horizon2020
Project RTU role: project partner
Status: Ended
Project start date: 01.05.2017.
Project end date: 30.04.2022.
Title of grant issuer: Eiropas Komisija
General manager: Toms Torims
Administrative manager: Inga Raginska
Total finance:
Projekta kopējais RTU finansējums ir 537 750.00 EUR
Summary:

Lielais hadronu paātrinātājs, ar kura palīdzību tika atklāts Higsa bozons, ir apjomīgākais un sarežģītākais zinātniskais instruments uz planētas. Šobrīd tas sasniedzis tehnisko iespēju robežu, tāpēc Eiropas zinātnieki, arī RTU pētnieki, apvienojas projektā, lai izstrādātu tehnoloģijas jaudīgāku, drošāku un efektīvāku paātrinātāju būvēšanai.

Activities:
Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Tehniskā fizikas institūta zinātnieki profesora Artūra Medvida vadībā pētīs supervadītāju niobiju, ko izmanto hadronu paātrinātāja rezonatoru pārklāšanai. Niobija īpašības nodrošina vajadzīgos apstākļus daļiņu plūsmas paātrināšanai līdz gaismas ātrumam. RTU zinātnieku uzdevums ir izstrādāt tehnoloģiju enerģijas zudumu samazināšanai un uzlabot pārklājuma noturību.

Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieki zinātnieka Pētera Apses-Apsīša vadībā būvēs unikālu enerģijas modulatoru (prototipu), ar kura palīdzību elektronu lielgabalā būs iespējams regulēt daļiņu kūļa jaudu un koncentrāciju, variējot ar kūļa platumu un fokusu.

Savukārt RTU Tālmācības studiju centrs projektā veidos informatīvus e-apmācības materiālus par CERN dažādu sagatavotības līmeņu lietotājiem. Interesentiem būs iespēja iegūt vispārīgu informāciju par CERN un tur veiktajiem pētījumiem, bet zinātniekiem tiks piedāvāta apkopota informācija par iespējām izmantot CERN resursus pētnieciskajā darbā.
Partners:
  • The European Organization for Nuclear Research (CERN)
Project published on RTU website: 08.05.2017.

University