Vienā solī ar pasauli kosmosa nozarē

18. augusts, 2017

«Visa pasaule meklē risinājumus, kā palaist raķetes ne no zemes. Mēs ejam vienā solī ar pasauli,» Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» atzīst RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Aeronautikas institūta Lidaparātu teorijas un konstrukcijas katedras vadītāja Kristīne Carjova.

Lai arī mūsdienu materiāli ir ļāvuši raķetes, kuras spēj pārsniegt 100 km robežlīniju, padarīt ievērojami vieglākas un mazākas par pirmajām cilvēku būvētajām, tās joprojām ir vērienīgas un to palaišana ir dārga, stāsta K. Carjova. Lai raķetes palaišana būtu ekonomiskāka un ekoloģiskāka, tas jāveic no augstāka punkta, nevis zemes. Raķete, kurai startu projektā «Pirmie Latvijas 100 km kosmosā» paredzēts dot 2018. gadā, varētu tikt palaista no 30 km augstuma. Tas gan ir liels izaicinājums, jo ir nepieciešams uzbūvēt platformu, nodrošināt sakarus, kas notiek sadarbībā ar SIA «Latvijas Mobilais telefons», kā arī «iedarbināt raķeti gandrīz vakuuma apstākļos,» papildina zinātkāres centra ZINOO vadītājs Pauls Irbins.

Kosmosa zinātnes attīstība veicina arī telekomunikāciju, materiālzinātņu, elektronikas un daudzu citu nozaru attīstību, rada dažādus praktiskai dzīvē noderīgus risinājumus, uzskaita K. Carjova un P. Irbins. Vienlaikus «cilvēki Latvijā iemācās būvēt sarežģītas lietas, kas ir lielākais ieguvums,» piebilst P. Irbins.

Šobrīd notiek gatavošanās projekta «Pirmie Latvijas 100 km kosmosā» trešās izmēģinājuma raķetes startam. Šajā projektā, veicot aprēķinus par kosmosa raķetes lidojuma trajektoriju, iesaistījušies RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Aeronautikas institūta zinātnieki. Tāpat RTU sadarbībā ar ZINOO izstrādājusi programmu Latvijas skolām «Tehniskās jaunrades dienas», kas iepazīstina ar eksaktajām zinātnēm. Tā tiks īstenota interaktīvā un atraktīvā veidā, piedāvājot skolēniem iesaistīties radošās darbnīcās un rādot dažādus eksperimentus, tādējādi atklājot inženierzinātņu daudzveidību. RTU un ZINOO jauno programmu piedāvās skolām no šī rudens.

Latvijas Radio 1 raidījums «Zināmais nezināmajā» (17.08.2017.)

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

18. augusts, 2017 plkst. 16:09