RTU Tautas deju ansambļa «Vektors» vadītāja Ulda Šteina mūžs grāmatā

25. maijs, 2017
Uldis Šteins un TDA «Vektors» dejotāji. Foto no grāmatas «Dejas inženieris».

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Tautas deju ansambļa (TDA) «Vektors» ilggadējā mākslinieciskā vadītāja un Latvijas deju svētku virsvadītāja Ulda Šteina dzīves gājumam veltītas grāmatas «Dejas inženieris» atvēršanas svētki notiks 3. jūnijā plkst. 17 Kultūras pilī «Ziemeļblāzma», Ziemeļblāzmas ielā 36, Rīgā.

Grāmatas autori ir U. Šteins, pēc izglītības inženieris elektromehāniķis, kurš TDA «Vektors» vadījis 56 gadus, un no dejotāju «cunftes» nākusī Brigita Čikste. Grāmata izdota RTU Izdevniecībā.

«Dejas inženieris» ir aizraujošs U. Šteina stāsts par savu dzīvi un ģimeni, sākot no bērnības un skarbā izdzīvošanas laika Otrajā pasaules karā, līdz darba gadiem Rīgas kinostudijā. U. Šteina atmiņas sniedz ieskatu Latvijā populārajā tautas deju ansambļu ikdienā un deju jaunradē. Nozīmīga vieta grāmatā atvēlēta ne tikai «Vektoram», bet arī Latvijas Universitātes TDA «Dancis», kur U. Šteins dejoja, šo deju kolektīvu iekšējai dzīvei un koncerttūrēm uz ārzemēm padomju varas gados.

Vēsturiski nozīmīgas ir U. Šteina atmiņas ne tikai par bēgļu gaitām Kurzemē, bet arī par leģendāro horeogrāfu Hariju Sūnu, Krievijas horeogrāfu Igoru Moisejevu, pie kura H. Sūna stažējies. Spilgtā atmiņā U. Šteinam palikusi epizode no Mežaparka mītiņa par godu padomju līderim Ņikitam Hruščovam, kurš bija ieradies Rīgā, lai «likvidētu Berklava grupējumu». «Cilvēki lauzās uz estrādi, nesdami vēstules, ko gribēja nodot tieši rokās pašam Hruščovam. Drošībnieki centās viņus apturēt. Kādu sievieti čekists saķēra aiz svārkiem un viņai šos svārkus norāva. Sieviete uzskrēja uz skatuves pie Hruščova tāpat, vienos apakšsvārkos,» lasāms grāmatā.

Līdzās U. Šteina atmiņām par darbu Rīgas kinostudijā un tās privatizāciju, RTU rektoru raksturojumiem, grāmatā galvenā uzmanība veltīta tautas dejām un pašiem dejotājiem. B. Čikste ievadā raksta: «Ar savu mūžu un arī ieguldījumu latviešu dejā Uldis Šteins reprezentē veselu laikmetu.» Šī grāmata būs saistoša ikvienam, kurš piedalījies Dziesmu un deju svētkos no pagājušā gadsimta 50. gadiem līdz mūsdienām, kā arī tiem, kurus interesē likteņstāsti vēsturiskā griezumā, kāds tas bijis U. Šteinam, kurš tagad palīdz jaunajai «Vektora» vadītājai Dagmārai Bārbalei.

Grāmata ir bagātīgi ilustrēta ar fotogrāfijām, tai pievienoti U. Šteina biogrāfijas dati un informācija par «Vektora» koncertiem.

«Dejas inženiera» atvēršanā 3. jūnijā piedalīsies pats autors, pēc tam plkst. 18 sekos Baltijas valstu tehnisko universitāšu draudzības koncerts «Dejo inženieri». Biļetes uz koncertu var iegādāties «Biļešu paradīzē».

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

25. maijs, 2017 plkst. 9:04