RTU profesors Jurijs Merkurjevs saņem Eižena Āriņa balvu datorikā

25. maijs, 2017
RTU profesors Jurijs Merkurjevs prestižo Eižena Āriņa balvu datorikā saņēma par nozīmīgu teorētisku ieguldījumu Latvijas datorzinātnes attīstībā. Publicitātes foto

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) profesors Jurijs Merkurjevs ceturtdien, 25. maijā, saņēma prestižo profesora Eižena Āriņa balvu datorikā. Balva viņam piešķirta par nozīmīgu teorētisku ieguldījumu Latvijas datorzinātnes attīstībā. E. Āriņa balvu šogad saņēma arī Latvijas Universitātes (LU) Matemātikas un informātikas institūta (MII) vadošais pētnieks Guntis Bārzdiņš par praktisku ieguldījumu informācijas tehnoloģiju (IT) jomā, izstrādājot un ieviešot novatoriskus un sabiedrībai aktuālus IT risinājumus.

J. Merkurjevs ir zinātniskās skolas sarežģītu sistēmu modelēšanā un simulēšanā Latvijā dibinātājs un vadītājs. Viņa vadībā izstrādāti jauni efektīvi risinājumi modelēšanas un simulēšanas metodoloģijā, kā arī simulēšanas integrācijā ar sarežģītu sistēmu analīzes, optimizācijas un vadības uzdevumiem, kas atver jaunas iespējas sistēmu simulēšanas metodoloģijas praktiskai pielietošanai tautsaimniecībā.

Viņa vadībā starptautiskā projektā izstrādātā platforma vides un tehnoloģisko sistēmu monitoringam ir aprobēta Latvijas pašvaldībās, veicot Daugavas plūdu, Lubānas ezera, Madonas pilsētas un novada mežu monitoringu. Šī platforma nodrošina iespējas plūdu īstermiņa prognozēšanai – līdz 12 stundām.

G. Bārzdiņa vadībā LU MII Mākslīgā intelekta laboratorijā jau desmit gadu tiek veikti fundamentāli un praktiski pētījumi dabiskās valodas automātiskā semantiskajā analīzē un citos mākslīgā intelekta virzienos. Viens no jaunākajiem sasniegumiem ir inovatīvas mašīnmācīšanās metodes izstrāde un tās sekmīga pielietošana. G. Bārzdiņa vadībā izstrādātā semantiskās analīzes tehnoloģija ir precīza, ātra un praktiski izmantojama lielu dabiskās valodas datu analīzē. Tā ir pielāgota arī latviešu valodai un ir ieviesta mediju monitoringā informācijas aģentūrā LETA un tiek izmantota Eiropas vadošajās ziņu aģentūrās BBC un «Deutsche Welle».

Latvijas datorzinātnes pamatlicēja profesora Eižena Āriņa balva datorikā tiek pasniegta Latvijas IT nozares profesionāļiem un zinātniekiem par ieguldījumu Latvijas informātikas attīstībā. Tas ir augstākais individuālo sasniegumu novērtējums Latvijas IT nozarē. Izcilākie IT teorētiķi un praktiķi saņem īpašu zelta medaļu, diplomu, kā arī 2500 eiro stipendiju.

Šogad balvai bija nominēti kopumā septiņi pretendenti – arī LU docents Aleksandrs Belovs, Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesors Pēteris Rivža, BT 1 projekta «RIGA COMM» vadītājs Andris Breške, SIA «Custom 3D Tech» tehniskais ortopēds – 3D dizaineris Fricis Pirtnieks un «Ecommerce Accelerator» izpilddirektors Valdis Bergs.

E. Āriņa balvu piešķir kopš 2000. gada, un to var iegūt vienu reizi mūžā. Balvu pasniedz uzņēmums «Exigen Services Latvia», Latvijas Zinātņu akadēmija un RTU Attīstības fonds.  Iepriekš balvu saņēmuši tādi atzīti datorzinātnes veicinātāji kā Andris Ambainis, Rūsiņš Mārtiņš Freivalds, Vilnis Detlovs, Jānis Osis un citi.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

25. maijs, 2017 plkst. 17:30