RTU jaunais zinātnieks izstrādājis elektrostatiskā lādiņa detektoru

15. decembris, 2016
.
.
.
A. Šutkas izstrādātā elektrostatiskā lādiņa detektora galvenais uzdevums ir konstatēt lādiņu industriālā vidē, lai to laikus var novērst. Attēls – ekrānuzņēmums

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) jaunais zinātnieks Andris Šutka Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» stāsta par inovatīvu elektrostatiskā lādiņa detektoru, kas nākotnē varētu ietaupīt miljardus, un to viņš radījis kopā ar kolēģiem no Tartu Universitātes. A. Šutka pirms diviem gadiem ieguva RTU gada jaunā zinātnieka titulu un daudzus no viņa pētījumiem publicējuši starptautiski atzīti zinātnes izdevumi.

Sākotnējais A. Šutkas uzdevums bijis izstrādāt elektrooptiskas ierīces gudrajiem logiem, lai ar elektrisko slēdzi var mainīt caurlaidību. Bija noteikts, ka šīm sistēmām ir jābūt stabilām pret novecošanu, savukārt metodēm jābūt industrializējamām un cenai – konkurētspējīgai.

«Doma bija veidot nanostienīšu vai nanovadu koloīdus, kur stienīši ir suspendēti kaut kādā vidē, un elektriskajā laukā mainīt elektrisko stienīšu orientāciju. Toreiz es izveidoju gan stienīšus, gan pašas aktīvās vides, gan prototipus gudrajiem logiem un sāku pētīt arī optiskās īpašības pašiem stienīšiem,» stāsta A. Šutka. Viņš sāka pētīt, kā var absorbēt redzamo gaismu, un testēšanas gaitā atklāja, ka stienīšiem piemīt interesants gaismas absorbcijas efekts.

«Tā gan ir hipotēze, kas nav vēl zinātniski pierādīta, tomēr tas saistās ar daudzkārtēju atstarošanos starp stienīšiem, kas tad arī būtu tīrā, gaismu neatstarojošā materiālā. Tomēr šajā gadījumā papildus tika arī absorbēta daļa gaismas, līdz ar to daļa no gaismas tādā veidā izzūd, proti, tai daudzkārtēji atstarojoties, katrreiz kaut kas absorbējas un gaisma absolūti pazūd šajā nanostienīšu mežā,» atklājuma gaitu stāsta A. Šutka.

Elektrostatiskā lādiņa detektora galvenais uzdevums ir konstatēt lādiņu industriālā vidē, kur elektrostatiskais lādiņš pat no cimda pieskāriena galdam var sabojāt dārgu aparatūru, radot lielus zaudējumus. Ar inovatīvā materiāla palīdzību var ātri un vienkārši atklāt vietas, kur uzkrājas statiskā elektrība.

Raidījumu var noklausīties Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio vienotā ziņu portāla lsm.lv mājaslapas arhīvā (14.12.2016.).

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

Publikācijas datums

15. decembris, 2016 plkst. 9:39

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi