RTU atklāj jaunu organisko fotonikas materiālu sintēzes laboratoriju

1. decembris, 2016
.
.
.

Valsts nozīmes pētnieciskā centra (VNPC) «Materiālzinātne» ietvaros Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē (MLĶF) izveidota un piektdien, 2. decembrī, tiks atklāta organisko fotonikas materiālu sintēzes laboratorija (OFMS).

Laboratorija MLĶF jau kādu laiku darbojas, bet tās svinīgā atklāšana bija aizkavējusies. VNPC aptver Latvijā materiālzinātnē strādājošās zinātniskās institūcijas un RTU OFMS laboratorija darbosies ciešā kontaktā ar Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūtu (CFI).

Organisko savienojumu fotonikas pētījumu pirmsākumi Latvijā pagājušā gadsimta 70. gados ir saistīti ar divu izcilu akadēmiķu vārdiem – ar ķīmiķi, profesoru Ojāru Neilandu (RTU) un fiziķi Edgaru Siliņu (LU). Tieši RTU ķīmiķu un LU fiziķu sadarbība šajā jomā ar panākumiem ir attīstījusies un turpinājusies visus šos gadus. RTU ķīmiķu grupās, kuras vada profesori Valdis Kampars un Valdis Kokars, sintezēto molekulāro savienojumu savdabīgās mijiedarbības ar elektromagnētisko starojumu, kā arī optisko un elektrisko īpašību dēļ pēta LU fiziķi, lai tos kā pamatmateriālus varētu izmantot jaunu elektroluminiscences (OLED) iekārtu izstrādei, pastiprinātas spontānās emisijas (organiskie lāzeri), nelineāri optisko (viļņvadi ar efektīvu gaismas ievadi un izvadi) un hologrāfisko ierakstu fotonikas ierīcēs.

Fotojutīgo molekulāro organisko savienojumu spēja veidot optiski dzidru amorfu stiklveida fāzi jeb tā saucamos organiskos stiklus ir viens no būtiskākajiem nosacījumiem, lai šīs vielas varētu pētīt un izmantot praktiskai lietošanai molekulārās elektronikas vai fotonikas ierīcēs, piemēram, elektrooptiskajos modulatoros, kurus izmanto elektriskā signāla pārveidošanai optiskajā signālā, tā nodrošinot datu plūsmu internetā un palielinot tās apjomu. Tāpat vielas tiek izmantotas organisko lāzeru iekārtās, kas ir lētākas un vieglāk integrējamas dažādās ierīcēs, piemēram, tā saucamajā laboratorijā uz mikroshēmas (lab on chip). Vēl viens organisko stiklu – luminoforu – izmantošanas veids ir to pielietojums organiskajās gaismu izstarojošajās diodēs (OLED), padarot daudz lētāku šo diožu ražošanas tehnoloģiju. Tas ir īpaši svarīgi, veidojot inovatīvas enerģiju taupošas apgaismes ierīces.

OFMS laboratorijas atklāšanas dienā 2. decembrī RTU MLĶF notiks arī RTU un LU CFI kopīgs zinātnisks seminārs «Fotonikas materiāliem perspektīvu organisko savienojumu dizains un to pielietojums», kurā uzstāsies Dr. chem. Elmārs Zariņš un doktorante Lauma Laipniece no RTU. Savukārt LU seminārā pārstāvēs Dr.phys. Aivars Vembris. Seminārs MLĶF sāksies plkst. 15, bet laboratorijas svinīgā atklāšana notiks plkst. 16.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

Publikācijas datums

1. decembris, 2016 plkst. 15:21

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi