RTU aicina uz CERN zinātnes nedēļu Latvijā

9. maijs, 2017
.
.
.

Tuvinot Latviju Eiropas Kodolpētniecības centram (CERN), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) kopā ar CERN un Izglītības un zinātnes ministriju no 22. līdz 26. maijam rīko vērienīgu pasākumu – CERN nedēļu Latvijā. Šajā nedēļā Rīgā ieradīsies CERN amatpersonas un zinātnieki, kuri tiksies ar RTU vadību, izglītības un zinātnes ministru, ārlietu ministru, kā arī Saeimas deputātiem, apspriežot potenciālo Latvijas dalību CERN.

Šajā nedēļā pasākumi būs veltīti ne tikai zinātniekiem un studentiem, bet plašam interesentu lokam — skolēniem, pedagogiem, zinātnes entuziastiem un būtībā ikvienam Latvijas iedzīvotājam, jo CERN zinātnieki lasīs populārzinātniskas lekcijas par CERN darbību un pētījumiem un visas nedēļas garumā būs unikāla iespēja interaktīvā izstādē apskatīt Lielā hadronu paātrinātāja tuneli, kurā tika atklāts Higsa bozons, un izzināt šī tuneļa darbības pamatprincipus. Savukārt Latvijas uzņēmēji apaļā galda diskusijā kopā ar CERN amatpersonām apspriedīs potenciālo industrijas un CERN sadarbību.

CERN nedēļa Latvijā ir RTU mērķtiecīga piecu gadu darba rezultāts, jo, uzsākot sadarbību ar CERN, RTU ir strādājusi, lai ne tikai stiprinātu RTU un CERN zinātniskās saites, bet veicinātu arī Latvijas kļūšanu par CERN dalībvalsti.

CERN nedēļa Latvijā sāksies, pirmdien, 22. maijā, plkst. 15 RTU Arhitektūras fakultātē, Ķīpsalas ielā 6 atklājot CERN interaktīvo izstādi, kurā tiks piedāvāta ne tikai informācija par šo Eiropas elementārdaļiņu fizikas pētniecības citadeli, bet arī interaktīvais Lielā hadronu paātrinātāja tunelis. Lielais hadronu paātrinātājs ir 27 kilometrus gara ierīce, kas uzbūvēta pazemē zem Šveices un Francijas robežas un tajā pirms pieciem gadiem zinātniekiem izdevās eksperimentāli pierādīt Higsa bozona eksistenci, kas līdz tam bija tikai teorētisks pieņēmums.

Interaktīvajā izstādē skolēniem un citiem interesentiem tiks skaidroti daļiņu fizikas pamatprincipi un demonstrēts, kā pasaules izcilākie zinātnieki cenšas atklāt vēl nezināmas daļiņas un gūt dziļāku izpratni par Visuma izcelšanos. Šie demonstrējumi notiks, izmantojot spēles elementus — žestikulējot, lēkājot, «spēlējot futbolu» ar protoniem, izstādes apmeklētāji varēs novērot, kā Higsa daļiņas piešķir matērijai masu. Savukārt, lai izstādes apmeklētāji varētu pārbaudīt un nostiprināt jauniegūtās zināšanas, būs iespējams izpildīt tiešsaistes testu.

CERN nedēļas laikā, 22. un 23. maijā RTU Arhitektūras fakultātē, Kodolpētniecības centra zinātnieki lasīs lekcijas, piedāvājot ne tikai zinātniekiem un studentiem, bet plašam interesentu lokam iepazīties, kas ir CERN, ar ko tur nodarbojas zinātnieki, uz kādiem jautājumiem cenšas atbildēt, veicot pētījumus. Lekcijās būs iespējams uzzināt arī par Lielo hadronu paātrinātāju un atklājumiem, kas veikti ar tā palīdzību, kā arī par to, kādi pētījumi ar šo paātrinātāju iecerēti nākotnē.

«Šī maija nedēļa būs zinātnes nedēļa Latvijā. Rīgā ieradīsies izcili zinātnieki, tiks lasītas lekcijas par augstas enerģijas fizikas pamatiem, un, ceru, tas būs interesanti zinātniekiem, studentiem un skolēniem,» saka RTU zinātņu prorektors profesors Tālis Juhna.

Savukārt 23. maijā CERN delegācija tiksies ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, bet pēc tam Saeimā — ar parlamenta deputātiem, jo līdztekus izglītojošajam vēstījumam par jaunākajiem zinātnes sasniegumiem CERN nedēļas mērķis — veidot savstarpējus kontaktus, lai Latvija tuvāko gadu laikā kļūtu vispirms par asociēto un pēc tam — par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. RTU un tās pārstāvis CERN profesors Toms Torims uz šo mērķi Latviju virza jau kopš 2012. gada, kad RTU parakstīja sadarbības līgumu ar CERN.

Pagājušā gada oktobrī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis parakstīja Latvijas valdības un CERN Zinātniskās un tehniskās sadarbības līgumu, taču nākamais solis būtu — izpildīt nepieciešamās prasības, lai Latvija kļūtu par CERN dalībvalsti. T. Torims uzsver, ka tas pavērtu iespējas ne tikai Latvijas zinātniekiem, bet arī uzņēmējiem, kuri varētu piedāvāt savus pakalpojumus CERN. Par Latvijas industriju un CERN potenciālo sadarbību tiks spriests 24. maijā uzņēmēju un CERN pārstāvju apaļā galda diskusijā, kuru būs iespējams vērot arī tiešsaistē.

CERN nedēļas programma

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

9. maijs, 2017 plkst. 15:31

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi