RTU absolvente iesaka nebaidīties studēt enerģētiku

21. jūlijs, 2017
RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes absolvente Ilze Daukšte avīzē «Staburags» stāsta par studijām RTU un jauno darbu Pļaviņu HES. Foto - ekrānattēls no avīzes «Staburags»

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes (EEF) absolvente Ilze Daukšte avīzē «Staburags» uz jautājumu par studiju izvēli atbild: «Ja izvēlies mācīties to, kas tevi tiešām saista, tad ar prieku celies pat četros rītā, lai mērotu 75 kilometrus līdz mīļajai darbavietai». Šobrīd Ilze strādā Pļaviņu hidroelektrostacijā (HES) par dispečerdienesta operatori un gatavojas jaunajam mācību gadam septembrī, lai turpinātu apgūt jomu RTU EEF maģistra līmeņa studijās.

Ilze Daukšte stāsta, ka sākotnēji esot apdomājusi studēt medicīnu un tieši tāpēc padziļināti pievērsusies fizikai: «Tad nu es vidusskolā tā pievilku fiziku, ka fizika mani patiesi ievilka!». Fizikas laboratorijas darbi Ilzi tik ļoti esot aizrāvuši, ka klasesbiedri tikuši tikai pie rakstīšanas, jo visu pārējo darījusi Ilze.

Jautāta, vai kādreiz uznākušas šaubas par izdarīto izvēli, Ilze saka, ka šad tad esot aizdomājusies, ka izvēlētā joma nav viņas, tomēr šādos brīžos vienmēr, kad aizgājusi uz universitāti, atkal viss šķitis tik interesanti, ka šaubas izzudušas acumirklī. «Es izbaudīju mācību procesu un priecājos, ka no septembra turpināšu iesāktās studijas maģistrantūrā, jo esmu jau sailgojusies pēc mācīšanās,» teic Ilze.

Vienkāršiem vārdiem raksturojot enerģētikas studijas, Ilze uzsver, ka enerģētika ir ļoti plašs jēdziens, kas sevī ietver gan projektēšanu un rasēšanu, gan augstāko matemātiku un vēl, un vēl. Bakalaura studijas sākumā dodot vispusīgu ieskatu konkrētajā sfērā un tad pamazām būvē izpratni par visu to, kā veidojas enerģētika.

Par savu darbavietu Pļaviņu HES Ilze stāsta ļoti saviļņoti. Viņa atminas, ka darbs hidroelektrostacijā sācies ar interesi par prakses iespējām, kad bakalaura studiju pēdējā kursā kopā ar kursabiedriem bija ekskursijā Rīgas HES. Vēlāk, kad arī prakse bija izieta, Ilze ieraudzījusi sludinājumu par vakanci Pļaviņu HES un nodomājusi — kāpēc ne? «Esmu pārliecināta, ka atlasi man palīdzēja izturēt gan studiju laikā apgūtais, gan arī praksē uzzinātais, un tā jau pusgadu esmu te,» teic jaunā Pļaviņu HES dispečerdienesta operatore.

Jauniešiem, kuri šobrīd mēģina izvēlēties savu studiju virzienu, Ilze iesaka nebaidīties mēģināt un nebaidīties arī no tā, ka nesanāk: «Tādā gadījumā vienkārši nevajag padoties! Nevajag arī gaidīt, ka tavā vietā kāds cits pieņems lēmumu, pateiks, ko tev darīt — labāk eksperimentē pats! Manā dzīvē arī ir bijuši gan kāpumi, gan kritumi un šaubas, bet nedrīkst ļaut, ka šīs lietas nobiedē — ir jāiet un jādara!»

Pļaviņu HES ir lielākā HES Baltijā un otra lielākā Eiropā. Pļaviņu HES ir īpaša ar savu auto tuneli — vienīgo Latvijā! "Latvenergo" piedāvā ekskursijas, kas ļauj tuvāk iepazīt HES darbu — tām var pieteikties arī individuāli.

Pilnu rakstu var izlasīt avīzē «Staburags» (18.07.2017.)

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

21. jūlijs, 2017 plkst. 12:01