No princesēm līdz inženierim – RTU zinātnieces iedrošina sievietes darboties IT jomā

25. aprīlis, 2017
.
.
.
Foto: Pixabay

Mainīt sabiedrības attieksmi un stimulēt sieviešu iesaisti karjeras veidošanā tādā it kā sarežģītā nozarē kā programmēšana un informācijas tehnoloģijas ir viens no 27. aprīlī pasaulē atzīmējamās dienas, kas veltīta visām tām sievietēm, kuras savu dzīvi saista ar informācijas un komunikāciju tehnoloģijām, uzdevumiem. Šogad ar īpašu pasākumu «Birojnīcā» to atzīmēs arī Rīgā.

«Sievietes vajag iedrošināt, jo mūs audzina kā princeses un tad sagaida, ka mēs darbosimies kā inženieri,» Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā» saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) absolvente un uzņēmuma «Visma Enterprise» attīstības direktore Valērija Makijenko. Viņa raidījumā norāda, ka sievietes neizvēlas programmēšanu un informācijas tehnoloģijas nozari, jo ļoti izteikts ir lomu sadalījums jau kopš bērnības. Turklāt maz sieviešu IT jomā nav tikai Latvijas fenomens, tā ir visā pasaulē. Valērija uzskata, ka Latvijā situācija varbūt ir pat labāka nekā citur Eiropā.

V. Makijenko uzskata, ka viens no iemesliem, kāpēc IT nozarē ir maz meiteņu, joprojām ir ģimenes un sabiedrības attieksme, kas nav iemācījušās dzīvot tā, ka abi vecāki ģimenē spēj panākt savas karjeras attīstību. Parasti, pēc viņas novērotā, karjeru ģimenē izvēlas veidot vīrietis. Tas būtu jāmaina, jo sievietēm mūsdienu sabiedrībā ir tādas pašas iespējas.

Vaicāta, kāpēc V. Makijenko pati izvēlējusies  mācīties RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē, viņa atbild, ka skolā patikusi matemātika un «šajā fakultātē bija daudz puišu». Vēlāk gan tas viņai bijis apzināts lēmums visai karjerai un to ietekmējuši cilvēki apkārt, kas esot paši labākie. Vēl kāds iemesls darboties IT nozarē bijusi vēlme nevis pelnīt daudz naudas, bet strādāt, lai paaugstinātu mūsu dzīves kvalitāti. «Kad vari nedēļu pasēdēt tikai ar datoru un saviem pirkstiem atrisināt problēmu vai radīt jaunu iespēju, tas ir kaut kas ļoti iedvesmojošs,» saka V. Makijenko.

Viņai piekrīt otra raidījuma viešņa RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta zinātniskā asistente Māra Pudāne, kura norāda, ka Eiropā dzimumu diferencēšana – meitenes spēlējas ar lellēm un zēni ar konstruktoriem –  ir plaši izplatīta un tas notiek ar preču mārketinga starpniecību. Viņa stāsta, ka Eiropā mārketings, piemēram, videospēlēm ir vērsts tieši uz zēniem.

Latvijas Radio raidījums «Zināmais nezināmajā» (25.04.2017.)

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

25. aprīlis, 2017 plkst. 16:40

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi