Kas ir inženieris? Kāpēc studēt inženierzinātnes?

Kas ir inženieris un inženierzinātnes?

Inženierzinātnes ir zinātņu nozare, kas apvieno dažādu zinātņu (kā fizikas, ķīmijas, matemātikas, u. c.) atziņas daudzveidīgu tehnisku problēmu risināšanai.

Inženieris ir persona, kas specializējusies kādā inženierzinātņu jomā. Viņa uzdevums ir projektēt un būvēt sarežģītus produktus – materiālus, struktūras un sistēmas. Inženieris ir tas, kurš pārzina jaunākos zinātnes atklājumus un prot tos izmantot tā, lai palīdzētu cilvēkiem.

Īsāk sakot, īsts inženieris ir radošs, azartisks, profesionāls, analītisks, zinātkārs, inteliģents, atzīts, risina problēmas, mīl izaicinājumus, rada nākotni, īsteno sapņus. Inženiera profesija apvieno tehniskās zināšanas ar radošumu, darbu ar cilvēkiem un traku ideju realizēšanu. Inženieris izprot, kā lietas darbojas, tāpēc var radīt vēl labāku produktu. Šis produkts ir noderīgs pasaulei un pie tam – viņam pašam patīk tas, ko viņš dara – viņa darbs ir viņa hobijs.

Kāpēc studēt inženierzinātnes?

Ja esi radošs un mērķtiecīgs, tev patīk risināt problēmas, tev sagādā prieku iespēja palīdzēt cilvēkiem, tu vēlies pārveidot pasauli un atstāt tajā ko nozīmīgu, kā arī tev ir svarīgi nākotnē strādāt perspektīvu darbu un saņemt labu atalgojumu – tad inženiera profesija ir domāta tev!

Kuru no inženierzinātņu jomām izvēlēties?

Civilā inženierija (Civil engineering)

Būvinženieri (jeb inženieri, kas strādā civilajā inženierijā) veido, uzlabo un aizsargā vidi, kurā mēs visi dzīvojam. Viņi plāno, rada dizainu, projektē un pārrauga dažādas būvkonstrukcijas, kā piemēram, ēkas, ceļus, dzelzceļus, tiltus, lidostas, ostas, dambjus, apūdeņošanas iekārtas, kanalizācijas sistēmas un daudz ko citu – jūs sapratāt ideju. Tātad viss, sākot no zemes mērīšanas līdz objekta uzcelšanai ir civilinženieru darba lauks.

RTU to ir iespēja apgūt 2 fakultātēs – Arhitektūras un pilsētplānošanas un Būvniecības inženierzinātņu fakultātēs.

Elektrotehnikas un elektronikas inženierija (Electrical and electronics engneering)

Šī ir viena no lielākajām  un daudzveidīgākajām inženierzinātņu jomām, kas saistīta ar dažādu ierīču un sistēmu izstrādi, attīstīšanu un ražošanu, kas izmanto elektroenerģiju un signālus.  Arī šai nozarei ir dažādi atzari, no kurām galvenie ir  enerģētika, elektronika un telekomunikācijas.

  • Inženieri, kas darbojas enerģētikas jomā izstrādā un rada dažādas sistēmas un struktūras, lai iegūtu, pārvaldītu, pārveidotu un efektīvi izmantotu enerģiju – iespēja specializēties elektroenerģētikā, siltumenerģētikā, hidroenerģētikā, atomenerģētikā, saules un vēja enerģijas izmantošanā u. c.
  • Elektronikas inženieri pēta, projektē, integrē un lieto dažādas elektroniskās sistēmas un iekārtas, lai pārraidītu un apstrādātu informāciju, kas mūsdienās tiek radīta, pārsūtīta, saņemta un uzglabāta elektroniski. Viņš pārzina elektronikas pamatelementus (pretestības, kondensatori, tranzistori, mikroshēmas) un izmanto savas zināšanas, lai radītu jaunus elektronikas elementus, iekārtas un sistēmas, kā piemēram, mikroshēmas, radiouztvērējus, mobilos tālruņus, auto signalizācijas un daudz ko citu.
  • Telekomunikāciju inženierija ir nozare, kurā notiek informācijas apmaiņa starp dažādiem kanāliem, izmantojot vadu vai bezvadu līdzekļus. Šie inženieri strādā, lai attīstītu, konstruētu un uzturētu balss un datu sakaru sistēmas (tai skaitā optisko šķiedru kabeļus, satelītu, vara kabeļu un bezvadu tīklus), kā arī nodarbojas ar kodēšanu, šifrēšanu un datu saspiešanu. Vienkāršāk sakot, mēs izmantojam šo inženieru darbu gandrīz katrā dzīves aspektā, sākot ar telefoniem, radio un televīziju un beidzot ar navigācijas sistēmām un internetu.   
RTU to iespējams apgūt 2 fakultātēs – Elektronikas un telekomunikāciju un Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē.
Inženiermehānika (Mechanical engineering)

Inžniermehānika ir ļoti plaša disciplīna (arī viena no visvecākajām), kas nodarbojas ar dažādu mehānismu (kā, piemēram, mašīnas) un sistēmu uzlabošanu un pārveidošanu. Mehānikas inženieri galvenokārt strādā ar inženiertehniskiem risinājumiem, pētniecību, kā arī dažāda veida rūpniecībā. Šī nozare ir lielā mērā balstīta uz fizikas un matemātikas principiem un to piemērošanu mašīnbūvē, mehānikā, šķidrumu dinamikā un pat siltuma pārnesē.  Mehānikas inženieri var būvēt un uzlabot gan lidmašīnas, gan medicīnas aparatūru, gan ražošanas lentes un robotus, gan automašīnas, gan daudz ko citu.

RTU to var apgūt Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātē.
Ķīmijas inženierija (Chemical engineering)

Ķīmijas inženieri un tehnologi pārveido izejmateriālus (ķīmiskās vielas) noderīgos, inovatīvos produktos sabiedriskam un komerciālam patēriņam. Ķīmijas inženieri ļauj ķīmijai kļūt redzamai praktiskā veidā, nodrošinot, ka ķīmijas teorija tiek īstenota ikdienā, lai atrisinātu dažādas problēmas. Strādājot ir iespēja specializēties keramikā, naftas rūpniecībā, plastmasas rūpniecībā, kristālrūpniecībā, materiālzinātnē, biomedicīnā, kosmētikas ražošanā, u. c. Tātad, gan zobu pasta, ko lieto ikdienu, gan mākslīgie kaulaudi ir ķīmijas inženieru darba rezultāts.

RTU to var apgūt Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē.
Datorinženierija (Computer engineering)

Datorinženierija ir nozare, kas apvieno vairākas elektronikas un datorzinātņu disciplīnas, lai attīstītu datoru aparatūru un programmatūru. Specializējoties datoru aparatūras inženierijā, iespējams pētīt, konstruēt, attīstīt un testēt datoru sistēmas un komponentes, kā procesorus, shēmas plates, atmiņas ierīces, rūterus u.c. Savukārt, specializējoties programmēšanā, būs jāstrādā ar datoru programmatūru, kā dažādām programmēšanas valodām, operētājsistēmām, aplikācijām, audio, video un spēlēm, utt.

RTU to var apgūt Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē.

Inženierekonomika (Engineering economics)

Inženierekonomisti ir cilvēki, kas cieši sadarbojas ar inženieriem, lai izvērtētu, vai tehniskais risinājums, ko izdomājis inženieris, ir arī ekonomiski izdevīgs un dzīvotspējīgs. Inženierekonomisti pārzina ekonomikas procesus, spējīgi vadīt uzņēmumu un ar to saistītos procesus.

RTU to un daudzas citas programmas var apgūt Inženierekonomikas un vadības fakultātē.
Tehniskā tulkošana (Technical translation)

Tehniskā tulkošana ir specializēts tulkošanas veids, kas ietver tulkojumus dažādiem tehniskiem aprakstiem (lietotāju rokasgrāmata, lietošanas pamācību, utt.), kā arī tekstiem, kas attiecas uz tehnoloģiskajām jomām. Tehniskā tulkošana prasa augsta līmeņa zināšanas konkrētajā jomā (piemēram, būvniecībā, ķīmijas ražotnē vai elektronikā) un attiecīgās jomas  terminoloģijas pārzināšanu.

RTU to var apgūt E-studiju tehnoloģiju un humanitāro zinātņu fakultātē.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai www.rtu.lv.