«Pasaule pieprasa tehniskos prātus» 2014/2015

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) 2014./2015. gada skolēnu zinātniskās pētniecības darbu (ZPD) konkursā «Pasaule pieprasa tehniskos prātus!» 1. vietu un 900 eiro ieguva Talsu Valsts ģimnāzijas komanda. Savukārt trīs konkursa dalībnieki ieguva iespēju saskaņā ar RTU Uzņemšanas noteikumiem bez konkursa iestāties kādā no RTU pamatstudiju programmām.

Talsu Valsts ģimnāzijas komanda «Jaunās priedes» balvu saņēma par pētījumu, kāda ir Dundagas priežu sila atjaunošanās efektivitāte pēc ugunsgrēka 1992. gadā. 2. vietu un 600 eiro ieguva  Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas komanda «ABS datortehnologi», kas bija izpētījusi datoru monitoru reciklēšanas iespējas. Savukārt 3. vietu un 300 eiro ieguva Jēkabpils Valsts ģimnāzijas komanda «Meitenes», kas pētījumā pierādīja, ka ģimnāzijas ābeļdārzā ievāktos augus kā vērtīgus antioksidantu avotus var izmantot kosmētikas ražošanā.

Žūrija vērtēja arī konkursa dalībnieku individuālo sniegumu eksakto zinātņu testā un budžeta vietas RTU nolēma piešķirt trim konkursa dalībniekiem: Talsu Valsts ģimnāzijas skolniecei Helēnai Vānei,  Jēkabpils Valsts ģimnāzijas skolniecei Zanei Bērziņai un Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas skolniekam Robertam Ērikam Sniedzem. Konkursā tika pasniegta arī žurnāla «National Geographic Latvija» balva — pusgada abonements, ko saņēma visas vienpadsmit ZPD konkursa finālistu komandas.

1. kārtā piedalījās 29 komandas, no kurām 11 tika finālā.
  • Rīgas dabaszinību skolas (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija un Rīgas 40. vidusskola) komanda «Aktīvie ķīmiķi», tēma «Fitoremediācijas pētījumi, izmantojot Latvijas augus»
  • Rēzeknes Katoļu vidusskolas komanda «H2O», tēma «Augu antioksidantu ekstraktu pielietojums kosmētikā un medicīnā»
  • Jēkabpils Valsts ģimnāzijas komanda «Meitenes» tēma «Augu antioksidantu ekstraktu pielietojums kosmētikā un medicīnā»
  • Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas komanda «ABS datortehnologi», tēma «Datoru monitoru korpusu reciklēšanas iespējas»
  • Balvu valsts ģimnāzijas komanda «Anioksidanti», tēma «Augu antioksidantu ekstraktu pielietojums kosmētikā un medicīnā»
  • Talsu valsts ģimnāzijas komanda «Vietējās», tēma «Latvijā audzētu pupu kā pilnvērtīga pārtikas produkta novērtējums»
  • Jūrmalas Valsts ģimnāzijas komanda «Datoreži», tēma «Datorizēta apmācība»
  • Talsu Valsts ģimnāzijas komanda «Jaunās priedes», tēma «Priežu sila atjaunošanās Dundagas novadā pēc 1992. gada ugunsgrēka»
  • Skrundas vidusskolas komanda «HALO», tēma «Celuloze – etalona ieguves avots»
  • Līvānu 1. vidusskolas komanda «Līvānu 1. vidusskola», tēma «Komplekso savienojumu iegūšana un to īpašības»
  • J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas komanda «Kreatīvie kreacionisti», tēma «Vides dizains drošības uzlabošanai Daugavpils pilsētā».